Durak, arazi rantı suçlamasıyla yargılandı

Adana eski belediye Başkanı Durak, eşinin arazisine rant sağlamaktan yargılandı.

Durak, arazi rantı suçlamasıyla yargılandı


Adana Büyükşehir Belediye Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak ile eski bazı belediye meclisi üyeleri ve görevlilerin, "görevi kötüye kullanmak" suçundan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle haklarında açılan dava kapsamında yargılanmalarına başlandı.

Adana 11. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, tutuksuz sanıklar eski Yüreğir Belediye Başkanı Ömer Topçu, Kasım Ceylan, Nevzat Ardıç, Vedat Karadağ, Sarıçam Belediye Başkanı Ahmet Zenbilci, Ali Yüzükcü, Nevzat Ardıç, Ali Egin, Şehmus Özdemir, Ömer Tan, Orhan Özer, eski Solaklı belediye başkanı Salih Acar, Süleyman Göçmen, İsmet Çelik, Şerafettin Uçar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Gülşen, Mazhar Karadal, Hasan Yeşil, Bahattin Develi, Aytaç Bilgen, Mehmet Nuri Karaevli, Selami Turuşkan, Mevlüt Güven, Levent Kaya, Muharrem Baran, Selahattin Cengiz, Mustafa Şenlik, Şaban İş, Burhan Aras ve başka suçtan tutuklu eski Havutlu beldesi belediye başkanı Mesut Ekici hazır bulundu.

İçişleri Bakanlığı tarafından Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevinden uzaklaştırılan Aytaç Durak ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Tuncel'in de aralarında bulunduğu 25 sanık ise duruşmaya gelmedi. 

Sanık Hasan Gülşen, ifadesinde, hakkında yöneltilen "görevi kö tüye kullanmak" suçunu kabul etmediğini söyledi.

Belediyedeki genel sekreterlik görevini 2003'ten buyana sürdürdüğünü belirten sanık Hasan Gülşen, davaya ilişkin nazım imar planının uygulama imar planına dönüştürülmesi teklifinin İmar Daire Başkanlığından yasalara uygun şekilde düzenlenerek kendisi tarafından gönderildiğini söyledi.

Yaptığı incelemede herhangi bir usulsüzlük görmediğini belirten sanı k Hasan Gülşen, ifadesini şöyle sürdürdü: 
"İmar konusunda uzman bir kişi değilim. Bu konuda İmar Dairesi Planlama Şubesinde 10-15 uzman görev yapıyor. Aynı zamanda benim bu konuda yardımcım var. Yardımcım bu konuyu inceledi ve herhangi bir aksaklık olmaması sebebiyle imzalayıp evrakı bana gönderdi. Ben de plan değişikliğinin başkanlık makam ına sunulmasına ilişkin teklif yazısını imzalayıp, belediye meclis başkanlığına sundum.

Plan tadilatında herhangi bir aksaklık veya mevzuata aykırılık görsem bunu İmar Dairesine iade etme yetkim var. Ama bunda eksiklik yoktu. Belediye meclisinde de oy hakkım ve meclisi yönlendirme gibi bir yetkim yok. Karar tamamen belediyenin yetkisi dahilindedir. Karar kesinleşmiş ve hiçbir kişi tarafından da itiraz edilmemiştir. Ancak valilik itirazda bulunmuş, ama reddedilmiştir."

Sanıklardan belediye meclis üyesi Aytaç Bilgen de, imar değişikliğiyle ilgili parselde kimlerin arazisi bulunduğunu incelemediklerini, sadece kamu yararına olup olmadığına baktıklarını ifade etti.

İmar düzenlemesine itiraz amacıyla yargıya başvurulmadığını belirten Bilgen, "Belediye başkanının da toplantıya katılıp katılmadığına dikkat etmedim. Kaldı ki benim bunu önleme gibi yükümlülüğüm yok. İmar değiş ikliğine ilişkin 'evet' oyu kullandım. Yapılan imar planı bölgesel nitelikte olup büyük alanı kapsamaktadır. Belediye başkanının eşi Fahriye Durak'ın arazisi küçük bir miktarı oluşturmaktadır" dedi. 
Eski Solaklı belediye başkanı sanık Salih Acar da, Aytaç Bilgen'in savunmalarına katıldığını belirttiği sorgusunu şöyle sürdürdü:
"Çok geniş bir alanda imar değişikliği yapılmıştır. Belediye başkanı Aytaç Durak'ın eşinin arsasının olduğunu bilmiyordum. Belediye başkanı, kendisinin, eşinin veya alt soyunun arazisinin bulunduğu bir alandaki plan değişikliği görüşmesine katılamaz. Eğer katılmış ise belediye başkanının arsasının bulunmadığı kanaati oluşur. Bölgesel bir plan değişikliği olduğu için bu plan içerisinde kimlerin arazisinin olduğunun meclis üyelerince araştırılması suç olur."

Diğer tutuksuz sanıklar da İçişleri Bakanlığı müfettişlerine ifade verdiklerini ve suçlamaları kabul etmediklerini söyledi.

Mahkeme heyeti, duruşmayı, imar planı tadilatının geçerli olup olmadığının sorulmasına, Adana Sarıçam 1. Bölge Tapu Müdürlüğüne yazı yazılarak söz konusu alan üzerinde plan değişikliğinden bir yıl önce ve 6 ay sonra herhangi bir satış işlemi yapılıp yapılmadığına ilişkin bilgi istenmesine, belediye meclis toplantısının ses ve görüntü kayıtlarının istenmesine ve diğ er sanıkların dinlenmesine karar vererek duruşmayı erteledi. 
Adana Büyükşehir Belediye Meclisi kararıyla Aytaç Durak'ın eş i Fahriye Durak'a ait arsayı da kapsayacak şekilde imar planı değişikliği yapılarak rant sağladığına ilişkin iddialarla ilgili olarak Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma kapsamında 55 sanık hakkında "görevi kötüye kullanmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

 

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 29 Nisan 2010, 18:20
banner53
YORUM EKLE

banner39