banner39

Durmuş Yılmaz: Sürprizlere hazır olun

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Krizde dip görülmedi sürprizler olacak" dedi.

Arşiv 09.01.2009, 18:23 09.01.2009, 22:04
Durmuş Yılmaz: Sürprizlere hazır olun


Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, "Küresel krizde henüz dip görülmedi bazı sürprizlere hazırlıklı olun" mesajı verdi.

CNN TÜRK'te "Eğrisi Doğrusu" programına katılan Durmuş Yılmaz, Gazeteci Taha Akyol ve CNN TÜRK Ekonomi Müdürü Emin Çapa'nın sorularını cevapladı.

Yılmaz, Merkez Bankası olarak sistemde likidite sıkıntısı çektirmeyeceklerini, sisteme ihtiyaç duyulan likiditeyi vermeye devam edeceklerini söyledi.

Bankalardan Merkez Bankası'ndan aldığı likiditeyi reel sektöre enjekte etmesini dilediğini belirten Yılmaz, krizde henüz dibin görülmediğini, 2009'un ilk yarısında bazı sürprizlere hazırlıklı olmak gerek mesajı verdi.

Yılmaz, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri yaşanılan küresel krizin, ticaret, portföy ve kredi kanalı ile etki edeceğini, şu anda ticaret yoluyla olumsuz etkinin büyük etken olduğunu belirtti.

İşadamlarının ellerindeki imkanları bugüne kadar rasyonel olarak kullandıklarını ve kullanmaya devam etmesini isteyen Yılmaz, sıkıntıların bir miktar daha artabileceğini söyledi. Yılmaz, buna örnek olarak ihracatta yaşanılan sert düşüşleri gösterdi.

Yılmaz, "İşadamları ihtiyatlı olsunlar. Planlarını likidite durumlarını göz önünde bulundurarak yapsınlar" dedi.

Yılmaz'a göre IMF anlaşması bir disiplin sağlar, buna da ihtiyaç var. Yılmaz ayrıca, "Gelecek kaynak da küçümsenmemeli" dedi.

Durmuş Yılmaz, yastık altındaki 1.5 milyar doların sisteme girdiğini belirtirken, varlık barışına ilişkin de Almanya örneğini verdi, "Almanya'da umulan olmamıştı" dedi.

Kaynak: CNN Türk

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?