banner39

Dürzi lider, Hizbullah'ı savaşla tehdit etti

Dürzi lider Canbolat, Lübnan'da "iktidardaki 14 Mart çoğunluk koalisyonunun Hizbullah ile savaşa hazır olduğunu" söyledi.

Arşiv 10.02.2008, 17:22 10.02.2008, 19:23
Dürzi lider, Hizbullah'ı savaşla tehdit etti

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Lübnanlı Dürzî lider Velid Canbolat, Suriye karşıtı 14 Mart çoğunluk koalisyonunun "siyasi krizin arkasında olması" halinde Hizbullah ile savaşa girmeye hazır olduğunu söyledi.

Basın konferansında konuşan Velid Canbolat, "Diğerleri (muhalefet) savaş istiyorsa, Mart 14 (çoğunluk koalisyonu) buna hazır. Barış istiyorlarsa, Mart 14 ona da hazır" dedi.

Lübnanlı Hizbullah grubunun binlerce füzeye sahip olması ile ilgili olarak Velid Canbolat, "Savaş bizi korkutmuyor. Savaşla veya roketlerle problemimiz yok" şeklinde konuştu.

Hizbullah lideri Şeyh Hasan Nasrallah, 2006 yaz mevsiminde İsrail ile gerçekleşen savaştan sonra grubun roket stokunu iyice arttırdığını söylemişti. Nasrallah, geçen ekimde yaptığı konuşmada, grubun elinde 33 bin roket olduğunu belirtti.

Canbolat, "Roketleri sizden ele geçiririz. Çünkü biz ölümden korkmuyoruz. Hizbullah yöneticisinin (Nasrallah) bütün Lübnanlılar adına savaş kararları almasına müsaade etmeyeceğiz" diyerek silahlı grupların "düşmana" karşı saldırılar düzenlemek üzere hazırlıklar yaptığı uyarısında bulundu.

Dürzi lider, Hizbullah ve hükümet arasındaki mevcut anlaşmazlığın savaş veya barış kararı ile sonuçlanacağını ileri sürdü.

Bu arada çoğunluk lideri Saad Hariri, perşembe günü yaptığı açıklamada, "Onlar (muhalefet) çatışma istiyorlarsa, biz buna hazırız" diyerek 14 Şubat'ta 2005'te bir suikast sonucu öldürülen babası, eski Başbakan Refik Hariri'nin ölüm yıldönümü için bir miting düzenleneceğini söyledi.

Suriye yanlısı Emil Lahud'un süresi dolarak görevden ayrıldığı 23 Kasım'dan beri Lübnan'da devlet başkanlığı makamı boş. Lübnan devlet başkanını seçecek parlamento oturumu 11 Şubat'tan 26 Şubat tarihine ertelendi.

Yorumlar (1)
Furkan Taha 15 yıl önce
Eceli gelen Dürzi (!) Nasrallah, Hizbullah adı altında Müslümanlara laf atarmış.

Lübnan'da Nasrallahın gölgesinde unutulup gittiğini gören dürzi(!) ahir ömründe gündeme gelmeye mi çalışıyor ne?

Nasrun min Allahi ve Fethun kariib (Yardım Allahtandır ve Zafer Yakındır) İnşaallah
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?