Düşen Afgan uçağında İngiliz güvenlikçiler varmış

Düşen uçakta İngiltere vatandaşı ve özel bir şirket için çalışan üç güvenlik elemanı olduğu iddia edildi

Düşen Afgan uçağında İngiliz güvenlikçiler varmış


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Afganistan’da özel havayolu şirketi Pamir Havayolları’na ait olan ve dün Salang Geçidi'nde düştüğü bildirilen uçakta üç İngiliz Özel güvenlik şirketi elemanı olduğu iddia edildi.

İngiliz Daily Express gazetesinin haberine göre, isimleri David Taylor, Chris Carter ve Daniel Saville olarak açıklanan üç İngiliz kaza yapan uçakta bulunuyordu ve bölgede paralı güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu.

ingilizguvenlik-elemaniafganistan.jpg

Gazetenin haberine göre, David Taylor eski bir İngiliz ordusu "elit paraşüt timi" üyesiydi.

Haberde Taylor'un Facebook sayfasına koyduğu ve 2007 yılında Afganistan'da bir operasyon sırasında çekildiği ifade edilen otomatik makineli silahla çekilmiş bir resmi de yer aldı.

Kazanın nedeni ve kurtulan olup olmadığı bilinmiyor.

İnsani Yardım Vakfı (İHH) Asya Sorumlusu Faruk Aktaş ve İHH gönüllüsü ve Dünya Bülteni yazarlarından Bahattin Yıldız’ın içinde bulunduğu uçakta altı yabancı olduğu, bunlardan birinin Amerikalı, üçünün de İngiliz olduğu daha önce açıklanmıştı.

ARAMA EKİPLERİ UÇAĞA ULAŞMAYA ÇALIŞIYOR

Öte yandan, hava koşullarıu uçağın enkazına ulaşmak için sürdürülen çabaları da olumsuz etkiliyor. Arama çalışmaları yaya ekiplerce yapılırken, uçağın düştüğü Salang Geçidi’nin güney kesimi sorumlusu Albay Nabiullah, yaklaşık 70 kişilik bir ekibin uçağı aradığını, ancak bölgede yoğun sis olduğunu belirtti.

Arama çalışmalarına katılan NATO birliğinin sözcüsü Yüzbaşı Robert Leese de tahsis edilen bir uçağın, uçağın düştüğü bölgeye 7 kilometre kadar yaklaştığını, ancak kötü hava koşulları nedeniyle geri dönmek zorunda kaldığını söyledi. Leese, “Sis o kadar yoğun ki, dağların nerede başladığını, sisin nerede bittiğini belirlemek mümkün değil” dedi.

NATO güçleri, tahsis ettiği helikopterleri de Bagram hava üssünde bekletiyor.

Uçaktaki yolculardan birinin kardeşi olan Cavid Stanikzai ise "Kardeşim Kunduz’dan geliyordu. Kendisini en son saat sekizde aradım. 'Şu anda uçaktayım konuşamam kapatmam gerekiyor, indiğimde sizi ararım' dedi. Sabah sekizden beri haber alamıyoruz. Buraya geldik bizimle kimse ilgilenmiyor" sözleriyle endişesini dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 16:30
banner53
YORUM EKLE

banner39