banner15

Düşen helikopterde rütbeli vardı

Irak'ta geçen hafta düşürülen ABD ordusuna ait helikopterin için Amerikan ordusundan rütbeli subayın bulunduğu ortaya çıktı.

Düşen helikopterde rütbeli vardı

Helikopterin birinde 2 albay bir yarbay, 1 binbaşı 1 de yüzbaşı öldü. Albaylardan biri çok ünlü bir askeri cerrah.

Irak savaşın başından beri ilk kez tek olayda bu kadar üst düzey ve önemli pozisyonardaki subayını kaybetti. Geçen Cumartesi Bağdat’ın Kuzeybatısında Diyala’da vurularak düşen ulusal muhafızlara ait Blackhawk helikopterde;2 Albay bir yarbay, bir binbaşı bir yüzbaşı, iki başçavuş öldü.Ölen diğer personel ise normal piyade. Bu kadar üst düzey personel kaybı savaşın başından beri ilk kez meydana geliyor.Ölenlerden Albay Brian D.Allgood (46) çok ünlü bir askeri cerrahtı.Diğer Albay . Paul M. Kelly (45), ise Virgina’daki ulusal muhafızların komutanlarından biriydi.

Helikopterin yüksek rütbeli subaylarla birlikte, çok tehlikeli çatışmaların olduğu Sünni bölgesinde ne aradığına dair bir açıklama yapılmadı.

Düşürülen ikinci helikopter ise Irak’ta görev yapan Blackwater adlı özel güvenlik şirketine aitti.Helikopter vuruldu ve düşmeyle karışık bir acil iniş yaptı. Direnişçiler helikopterdeki personeli enselerinden vurarak öldürdüler.Olay sırasında bir helikopterin daha vurulduğu fakat onun düşmediği öğrenildi.

Dün bazı Arap İnternet siteleri ve televizyonları bu olayın görüntülerini yayımladılar.1.14 dakikalık videoda olay yeri ve öldürülen Amerikalıların cesetleri gözüküyor.Kendilerine 1920 Devrim Tugayı adını veren bir sünni grup olayı üstlendi.Videoda bu örgütün arması görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48