Düşen Polonya uçağı defalarca uyarılmış

Polonya devlet başkanının da bulunduğu uçak düşmeden önce pilotlara yükselmeleri için uyarılar yapılmış

Düşen Polonya uçağı defalarca uyarılmış


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski'yi taşırken Rusya'da düşen uçağın pilotlarının, düşüşten önceki son dakikada sistemin irtifa kazanması yönündeki uyarılarını dikkate almadığı ortaya çıktı.

Deşifre edilen kokpit kayıtlarına göre, uçaktaki uyarı sistemi pilotlara defalarca yükselmesi uyarısında bulundu. Kayıtlarda pilotların artık çok geç olduğunda uçağı kaldırmaya çalıştıkları, uçak bir ağaca çarptıktan sonra pilotlardan birinin lanet okuduğu da ortaya çıktı.

Polonya medyası, pilotların Rus hava trafik kontrolörlerinin uyarılarını göz ardı etmelerine ve uçağı kötü hava koşullarında indirmeye çalışmalarına yol açmak suretiyle, Kaczynski'nin uçağın düşmesinde rolü bulunabileceği yolunda spekülasyonlar yapmıştı.

Kayıtların bu konuda doğrudan delil sağlamadığı, ancak düşüşten 3 dakika önce kokpitteki bir kişinin "...mazsa kızacak" şeklinde bir cümle sarf ettiği anlaşılıyor. Tamamı çözülemeyen cümlenin öznesinin kim olduğu da bilinmiyor.

Düşüşten 15 dakika önce de pilotlar, kokpitte bulunan Polonya diplomatik protokolünün başındaki Mariusz Kazana'ya, yoğun sis yüzünden uçağın inemeyeceğini söylediler.

10 Nisandaki uçak kazasında, aralarında Polonya hükümetinin birçok üst düzey yetkilisinin bulunduğu 96 kişi ölmüştü. 

Güncelleme Tarihi: 02 Haziran 2010, 11:58
banner53
YORUM EKLE

banner39