banner39

DW: İranlı kadının sesi daha gür çıkıyor

Batıdaki yaygın klişenin aksine devrim sonrası İran'da kadının toplumdaki konumu güçlendi.

Arşiv 24.02.2009, 12:10 24.02.2009, 14:04
DW: İranlı kadının sesi daha gür çıkıyor

İslam Devrimi'nin üzerinden 30 yıl geçti. Bu süre içinde dünya, İranlı kadınları dışarıdan izlemeye devam etti. Dünyanın önemli bir bölümüne göre, İranlı kadınlar İslami bir rejim altında eziliyor, batılı kadınların sahip olduğu bireysel hak ve özgürlüklerden faydalanamadığını iddia ediyorlardı. Özellikle batılı ülkelerin gözünde İranlı kadınlar, başörtüsü zorunluluğunun gölgesinde yaşamaya mahkûmlar ve kendilerini yeterince desteklemeyen bir ülkede hayatlarını devam ettirmeye çabalayan kesimdi.

İran'da İslam Devrimi sonrasında kadınlar, bazı alanlarda daha güçlü bir konuma geldiler. 2003 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen kadın ve insan hakları savunucusu Avukat Şirin Ebadi, "bir toplumda kadın-erkek eşitliğinin sağlanmasının ve insan hakları konusunda duyarlılık kazandırılmasının" uzun ve sancılı bir süreç olduğuna dikkat çekiyor: "Hiç kimse bir gün içinde bilinçlenmiyor. Bu çok uzun bir süreç… Bugün İranlı kadınların sesi 30 yıl öncesine göre daha gür çıkıyor. Ayrıca artık kadınların durumunu ele alan kitaplar ve dergiler var. Bu kitaplar okunuyor ve sonra ateşli biçimde tartışılıyor."

Hükümet "erkek kotası" getirdi

İran'da kadınlar giderek daha fazla eğitim alıyor. Ülkede üniversite eğitimi gören kadınların sayısında büyük artış söz konusu… Şah zamanında üniversite öğrencilerinin sadece yüzde 15'i kadınken, bu rakam günümüzde yüzde 60'a yükselmiş durumda. Hatta bu artışın bazı üniversitelerde bu rakamların da üstüne çıkması nedeniyle, hükümet tıp gibi bazı dallarda dengeyi sağlayabilmek amacıyla erkek kotası getirdi. 2003 yılında Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen kadın ve insan hakları avukatı Şirin

İran'daki kadın imajının güçlenmesi, kadınların gündelik yaşamda daha çok rol almalarını da beraberinde getirdi. Buna en iyi örneklerden biri Tahran'da başlayan kadın taksisi uygulaması. Bundan yaklaşık beş yıl önce, giderek daha fazla kadın toplu taşıma araçlarında yaşadıkları tacizi şikâyet etmeye başlamış,şikâyet vakaları sonucunda ilk kadın taksisine izin çıkmış.

O tarihten beri parlak yeşil renkli bu taksiler başkentin değişmez bir parçası haline gelmiş. Tüm kadın taksileri, Koreli otomobil üreticisi Kia'nın 'Pride' adlı serisine ait modellerden oluşuyor. Türkçesi 'gurur' anlamına gelen 'pride' sözcüğü, projenin özel durumuna dikkat çekmesi açısından önemli. İranlı bir kadının konuyla ilgili görüşleri yakın zamanda İran basınında da yer aldı.

Kaynak: Deutsche WelleYorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?