banner39

DYP Arınç'tan destek istedi

DYP, Türkiye milletvekilliği başta olmak üzere seçim yasalarında yapılması gereken değişiklikler için TBMM Başkanı Bülent Arınç’tan destek istediği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
DYP Arınç'tan destek istedi

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, Türkiye milletvekilliği başta olmak üzere seçim yasalarında yapılması gereken değişiklikler için TBMM Başkanı Bülent Arınç’tan destek isterken, Arınç, Ağar'ın önerisinin bir fırsat olduğunu, istenirse bu değişikliklerin yapılabileceğini ifade etti.

TBMM Başkanı Arınç, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar ve DYP’li milletvekillerini kabul etti. Görüşmede yaptığı konuşmada Arınç, Ağar'ın kendisine gönderdiği mektupta işaret ettiği seçim sistemindeki değişiklik önerilerine istinaden bu görüşmenin gerçekleştiğini ifade etti.
Mehmet Ağar ise Türkiye milletvekilliğinin bir çok sıkıntıyı ortadan kaldıracağını düşündükleri dile getirirken, bunun 1991 yılında uygulandığını ve olumlu sonuçlarının gözlendiğini anımsattı.

Bülent Arınç, Ağar'ı gönülden desteklediğini bildirirken, 2001 yılında ideal seçim sistemi üzerine kapsamlı bir çalışma yaptığını anımsattı. Seçim sisteminde de bu çalışmasına ilişkin bir çalışma yapıldığını ancak Anayasa Mahkemesi’nin iptal ettiğini anlatan Arınç, “Bunun iptaline rağmen, 100 milletvekili parlamentoya girdi ve o dönem parlamento 550 milletvekilinden oluştu. Bunun gibi tercihli oy da 91 seçimlerinde uygulandı.

Yararları mahzurları tartışıldı fakat tercih sistemi, arkasında halk desteğinin çok olduğu adayların öne geçmesini sağlar" diye konuştu. Arınç, aynı çalışma sırasında “daraltılmış bölge” önerisi getirdiğini de kaydederken, kendi seçim bölgesi Manisa'dan örnek vererek, 10 milletvekili olan Manisa’nın rahatlıkla iki seçim bölgesine ayrılabileceğini söyledi.

BARAJIN MUHAFAZASINA İHTİYAÇ VARSA BU TARTIŞILIR

Arınç, yönetimde istikrar kadar, temsilde adalete inandığını vurgularken, seçimlerde 3 milyondan fazla oyun boşa gittiğine işaret etti. Arınç, seçim barajının muhafazasına ihtiyaç varsa, bunun tartışılabileceğini dile getirirken, bu gibi değişikliklerin AB’nin önerisiyle yapılmasının kendilerine ağır geleceğini kaydetti.

Arınç, Ağar'ın önerisinin bir fırsat olduğunu, istenirse bu değişikliklerin yapılabileceğini ifade ederken, bunun için gereken Anayasa değişikliğinin hem iktidarın hem de ana muhalefet partisinin desteği ile gerçekleşebileceğini dile getirdi.

ANKA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?