banner39

E-çöp dağları Afrika'da yükseliyor

BM Çevre Programı uyarıyor: Zengin ülkeler elektronik çöplerini ve zehirli kimyasalları fakir ülkelere boşaltıyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
E-çöp dağları Afrika'da yükseliyor

BM Çevre Programı Direktörü Achim Steiner, elektronik çöpün son yıllarda hızla artarak yılda 50 milyon ton’a ulaştığını ve bunun çoğunluğunun Afrika ülkelerinde depo edildiği uyarısı yaptı. Elektronik çöplerin uygun şekilde atılmaması veya saklanmaması zararlı kimyasalların ve ağır metallerin doğaya karışmasına neden oluyor. Kurşun, arsenik, selenyum, kadmiyum, krom, kobalt ve cıva gibi kimyasallar fakir ülkelerdeki insan sağlığını tehdit eden boyutlara ulaşacak.

Steiner’in açılış konuşmasını yaptığı Nairobi’deki konferansta, uluslararası kimyasal atık ticaretini düzenleyen Basel Anlaşması masaya yatırılıyor. BM Çevre Programı Direktörü Achim Steiner, 21’inci yüzyılda zengin ülkelerden fakir ülkelere elektronik ve kimyasal çöp ticaretinin artacağını, uluslararası anlaşmaların yeni duruma uydurulması gerektiğinin altını çizdi. Steiner, elektronik çöpün özellikle Afrika’da halka açık alanlara dökülmesinini kamu sağlığı için ciddi bir tehdit olduğuna dikkat çekti.

ELEKTRONİK ÇÖP NAİROBİ’DE ELE ALINIYOR
Şimdiye dek 160 ülkenin imza koyduğu Basel Anlaşması, 1992’den bu yana uluslararası kimyasal çöp nakliyatına bazı kurallar getiriyor. Ancak gerek BM, gerekse gelişmekte olan ülkeler anlaşmanın kurallarının sıkılaştırılmasını istiyor. Nairobi’deki konferansta bu anlaşmaya imza atmamış olan ve dünyanın en büyük ekonomisi olarak en büyük kirleticilerinden ABD’nin de ikna edilmesine çalışılacak.

Özellikle son 15 yılda artan bilgisayar kullanımı nedeniyle, gelişmiş ülkelerde eski bilgisayar, cep telefon ve diğer elektronik gereçlerin sayısında tarihte görülmemiş bir artış yaşandı. ABD ve Avrupa’daki elektronik çöp, ilk başlarda Çin ve Hindistan’a gönderiliyordu. Ancak bu iki ülkenin kontrollerini sıkılaştırmasıyla, elektronik çöp taşıyan tankerler rotalarını kuralların daha gevşek olduğu Afrika ülkelerine çevirdi. Örneğin, Nijerya’nın Lagos limanına her ay 100.000 kullanılmış bilgisayar geliyor. Bu kullanılmış elektronik cihazların çoğunluğu ne yazık ki yeniden kullanıma girecek düzeyde olmadığı için çöp sayılıyor.

FİLDİŞİ SAHİLLERİ’NDEKİ FACİA UNUTULMAMALI
Elektronik çöpler genellikle yakılıyor; bu yöntem baryum ve cıva gibi tüm toksik elementlerin ve kimyasalların açığa çıkmasına neden oluyor. Daha sonra bu maddeler havaya veya toprağa karışıyor. Geçen Eylül ayında Fildişi Sahilleri’nde Hollanda bandıralı bir geminin döktüğü tonlarca kimyasal atıktan 10 kişi ölmüş, yaklaşık 100.000 kişi de hastanelere kaldırılmıştı.

ntvmsnbc.com

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?