banner39

E-kitap akıllanıyor

Tablet bilgisayar ile e-kitap okuyucu rekabeti kızışıyor.

Arşiv 02.06.2010, 09:21 02.06.2010, 09:21
E-kitap akıllanıyor

Dünyanın büyük alışveriş sitelerinden Amazon, pazar payını korumak için ünlü e-kitap okuyucu cihazı Kindle'ı güncelliyor. Böylece e-kitaplar akıllanacak.

Amazon, önümüzdeki yaz Google'ın işletim sistemi Android altında çalışan bir Kindle yazılımını piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Yazılım sayesinde Kindle'da kitap okurken kalınan yeri işaretlemek ve okumaya Android işletim sistemine sahip akıllı cep telefonundan devam etmek mümkün olabilecek.

Apple firmasının çok saten ürünleri iPhone ve iPad ile Reseach in Motion firmasının Blackberry'sinde benzer uygulamalar bulunuyor.

Amazon geçtiğimiz aybaşından itibaren Kindle üzerinden Facebook ve Twitter'a girilmesine olanak sağlayacak bir güncellemeyi de kademeli olarak uygulamaya geçirmişti.

Güncelleme ayrıca Kindle kullanıcılarına kitap pasajlarını kendi profillerinden paylaşabilme, şifre koruması, daha büyük karakter seçeneği ve PDF dosyaları için pan ile zoom özelliği gibi bir dizi yenilik de içeriyor.

Teknolojileri çok farklı

E-kitap okuyucu piyasası Kindle'ın pazara girmesiyle büyük bir hareketlilik yaşamıştı. Ancak Apple firması son dönemde iPhone ve iPad'in e-kitap uygulamalarıyla e-kitap pazarına da göz dikti.

Uzmanlar, Amazon'un bu alandaki pazar payını korumaya yönelik olarak Kindle'da güncelleştirmelere gittiği yorumunu yapıyor.

Aslında tablet bilgisayarlar ve e-kitap okuyucu cihazlar birbirinden çok farklı teknolojilere sahip. E-kitap okuyucu cihazlar e-ink, yani elektronik mürekkep denilen bir teknoloji kullanıyor.

Bu teknoloji, cihazlara basılı kâğıda yakın bir görsellik kalitesi kazandırıyor. Oysa iPhone ve iPad, normal bilgisayarlarda olduğu gibi LCD ekrana sahip. LCD ekranınsa gözü yorması ve güneş ışığında okuma zorluğu yaratması gibi dezavantajları bulunuyor.

Öte yandan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos şu an için Kindle'ın renkli versiyonunu çıkarmayı düşünmediklerini kaydetti. Bezos e-ink teknolojisinin renkli uygulamasındaki teknik zorluklar nedeniyle şu an için renkli Kindle üretmeyi planlamadıklarını belirtti.

Kaynak: DW

 

banner53
Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?