banner39

Ebu Gureyb'in ilk üst düzey sanığı yargılanıyor

Irak'taki Ebu Gureyb cezaevinde esirlere kötü muamele edenlerle ilgili yargılama başladı.

Arşiv 21.08.2007, 09:28 21.08.2007, 10:40
Ebu Gureyb'in ilk üst düzey sanığı yargılanıyor

Bağdat yakınlarındaki Ebu Gureyb cezavinde Iraklı tutsaklara işkence ve kötü muamele skandalıyla ilgili olarak hakkında dava açılan ilk Amerikalı subayın yargılanmasına başlandı.

Davanın başlangıcında Yarbay Steven Jordan hakkındaki en ciddi suçlamalar düşürüldü. Jordan'ın 2004 yılında ifadesi alınırken haklarının okunmadığı gerekçesiyle, yeminliyken yalan söylemek ve yalan ifade vermek suçlamalarından vazgeçildi.

Yarbay Steven Jordan, iki hafta sürmesi beklenen duruşma öncesinde suçsuz olduğu iddiasını yineledi ve günah keçisi yapılmak istendiğini söyledi.

Jordan'ın, Iraklı tutsakların sorguları sırasında soyulmasına ve köpeklerle korkutulmalarına onay verdiği öne sürülüyor. Washington muhabirimiz James Coomarasamy, suçlu bulunması halinde Jordan'ın sekiz buçuk yıla kadar hapis cezasına çarptırılabileceğini belirtiyor.

Nisan 2004'te cinsel istismara maruz kalan Iraklı askerlerin işkence fotoğraflarının basına sızması, sadece Arapların gözünde değil, tüm dünyada Amerika Birleşik Devletleri'nin imajına büyük zarar vermişti.

Yarbay Jordan, basına yansıyan fotoğrafların hiçbirinde görünmüyor.

Skandalda şimdiye kadar 11 asker yargılandı. Bu kişiler en ağır 10 yıl hapis olmak üzere çeşitli cezalara çarptırıldı. Hapishanenin o dönemki komutanı Janis Karpinski'nin rütbesi Başkan Bush'un emriyle generallikten albaylığa indirilmiş, buna rağmen komutan hakkında dava açılmamıştı.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?