banner15

Ebu Gureyb Belgesel oldu

Ghosts of Abu Ghraib, 2003 sonbaharında Irak’taki Ebu Gureyb hapishanesinde yapılan sistematik işkenceleri anlatıyor.

Ebu Gureyb Belgesel oldu

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Yönetmen Rory Kennedy insanların alışılmadık suçlar işlemesiyle ilgili bir belgesel çekmek istediğinde, Amerikan askerlerinin Ebu Gureyb’deki tutuklulara uyguladıkları işkenceler gözünün önünde canlandı. Böylece, Ghosts of Abu Ghraib (Ebu Gureyb’in Hayaletleri) belgeseli ortaya çıktı.

 

2003 sonbaharında Irak’taki Ebu Gureyb hapishanesinde yapılan ve tüm dünyanın bilincine kazınan sistematik işkenceleri anlatan belgesel film, Sundance Film Festivali’nde en çok ilgi gören filmlerden biri.

 

 

Amerika eski başkanı John Kennedy’nin yeğeni Rory Kennedy’nin filmi, suçu işleyenler, tanıklar ve işkence kurbanlarının kendi anlattıkları öyküler üzerinden, koşullar oluştuğunda sıradan kişilerin vahşi eylemlerin birer aktörü haline gelişini aktarıyor.

 

Rory Kennedy, Ebu Gureyb’i anlatmaya 11 Eylül ile başlıyor. “Teröre karşı yepyeni bir savaş” anlayışıyla hareket eden Bush yönetiminin, her ne pahasına olursa olsun istihbarat toplamayı meşru gördüğünü söylüyor.


Ödüllü yönetmen Rory Kennedy’ye göre ABD yönetimi, Cenevre Sözleşmesi’ni hiçe sayarak işkencenin önünü açtı ve sonuç, dünyanın en baskıcı diktatörlükleri ile karşılaştırması yapılan işkenceler oldu.

Kennedy’ye göre Ebu Gureyb’de çekilen ünlü fotoğraflar, buzdağının sadece görünen ucu. Guantanamo’dan Afganistan’a uzanan sistematik işkencenin sadece bir parçası. Bu insanlık dışı uygulamalar, ABD’yi işkencenin baş destekçisi olarak yeniden tanımladı.

 

Rory Kennedy, Ebu Gureyb Hayaletleri belgeselinin insan hakları ihlallerini ve işkenceyi onaylayan politikaların değişmesine katkıda bulunmasını umduğunu söyledi.

 

Yönetmen Rory Elizabeth Katherine Kennedy, senatör Robert F. Kennedy’nin on birinci çocuğu. ‘Moxie Firecracker’ film kuruluşunun ortak kurucusu ve başkanı. Ülkenin en çok ürün veren bağımsız belgesel film yönetmeni; yoksulluktan aile içi şiddete, insan hakları ve AIDS’e kadar pek çok konuya eğiliyor.

 

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35