banner39

Ebu Ömer serbest bırakıldı

İtalya'nın Amerika arasındaki skandal bağlantıyı ortaya çıkaran ve sonrasında gerginliğe neden olan Ebu Ömer olayında yeni gelişmeler.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ebu Ömer serbest bırakıldı

İtalya'nın istihbarat teşkilatı SISMI ile Amerikan Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA arasındaki skandal bağlantıyı ortaya çıkaran ve sonrasında alınan kararlarla iki ülkenin arasında gerginliğe neden olan Ebu Ömer'in kaçırılması olayı yeni bir boyut kazandı.

SISMI'nin desteğiyle CIA tarafından Milano'da yolda yürürken 'terör zanlısı' olduğu gerekçesiyle kaçırılan 'Ebu Ömer' kod adlı Hasan Mustafa Usame Nasr, tutuklu kaldığı Mısır'daki cezaevinden tahliye edildi.

Olay 17 Şubat 2003 yılında gerçekleşmiş, açılan soruşturma sonucunda geçen yıl temmuz ayında SISMI Genel Başkanı Nicolo Pollari'den sonra 'ikinci adam' olarak bilinen ve adı Irak'da rehin alınan İtalyanların serbest bırakılması için yürütülen pazarlıklarda ön plana çıkan Operasyon Başkanı Marco Mancini ve General Gustavo Pignero, “CIA ajanlarının, Ebu Ömer olarak bilinen Müslüman din adamı Hasan Mustafa Usame Nasr'ı kaçırmasında rol aldığı" iddiasıyla 'görevi suistimal' ve 'adam kaçırmaya yardım' suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

İtalya'da eski ve yeni hükümet yetkilileri olayın bilgileri dışında gerçekleştiğini iddia etse de tutuklananlar bunun aksi yönde ifade vermişti.

Bir süre sonra da mahkeme bu operasyonda görev alan 26 CIA ajanının yargılanması için İtalya'ya teslim edilmesi kararına varmıştı. Ancak ABD ajanları teslim etmeyeceğini açıkladı. Karşılıklı devam eden sert açıklamalar iki ülke arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden oldu.

HASAN MUSTAFA USAME NASR TAHLİYE OLDU

Olaydan önce Milano Via Jenner Camii'nde imam olarak görev yapan Hasan Mustafa Usame Nasr'ın, geçen sürede Mısır'da bir hapishanede tutulduğu ortaya çıktı.

Açıklamada bulunan Nasr'ın avukatı Muntaser El Zayat, müvekkilinin tahliye edildiğini ve ailesiyle birlikte olduğunu doğruladı.

Nasr da kaçırılışından itibaren, aralıksız işkenceye maruz kaldığı iddialarını sürdürüyor.

banner53
Yorumlar (0)
24
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?