banner15

Ecdadın Kudüs'teki mirası Hasan Bey Camii onarıldı-FOTO

İsraillilerin saldırısına uğrayan Osmanlı eserlerinden Hasan Bey Camii aslına uygun bir şekilde onarıldı.

Ecdadın Kudüs'teki mirası Hasan Bey Camii onarıldı-FOTO

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Osmanlı İmparatorluğu döneminde Filistin'de yapılan ve daha sonra İsrailliler tarafından ibadete kapatılan Hasan Basri Bey Camii yeniden tamir edilerek aslına uygun hale getirildi. İsrailli fanatikler tarafından defalarca saldırıya uğrayan camii son olarak Türkiye'de faaliyet gösteren Mirasımız-Der tarafından aslına uygun bir şekilde onarıldı.

Bu tarihi mekanın tadilat çalışmaları yüksek mimar, inşaat mühendisi, arkeolog, sanat tarihi uzmanları ve bir profesör tarafından yürütüldü.

hasanbey1.jpg

Camisi’nin “doğu ve kuzeydoğu cephesi” ile tadilat gerektiren kimi yerleri aslına uygun olarak herhangi bir değişiklik yapılmadan onarıma tabi tutuldu. Ayrıca bakımsızlıktan yıkılan “güneydoğu cephesi” tamamen aslına uygun bir şekilde yeniden inşa edildi. Restorasyon sürecinde kullanılan malzemeler ve materyaller uzmanlar tarafından özenle seçilerek hazırlandı. 

hasanbey2.jpg

Osmanlı Mutasarrıfı Hasan Basri Bey tarafından Yafa şehrinde 1916 yılında inşa ettirilen Hasan Basri Bey Camii, 1948 yılında işgal sonrasında boşaltılmış ve İsrail, bu camide ezan okunmasını yasaklamıştı. İşgalin başlangıcından bu zamana kadar geçen süre içerisinde hala bu camide ezan okunması yasak. 1988 yılında, yapılan girişimler neticesinde bu cami yeniden ibadete açılmış fakat ezan yasağı yürürlükten kaldırılamadı.

hasanbey3.jpg

Son olarak 2007 yılında Yahudi bir fanatik tarafından saldırıya uğrayan Hasan Bey Camii’ne şu ana kadar 20'den fazla saldırı düzenlendi.

hasanbey4.jpg
 

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2010, 13:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
Emir İlkaydın
Emir İlkaydın - 11 yıl Önce

Allah onlardan razı olsun. Mirasımız Derneği, son günlerde büyük bir atılım içine girdi. her yerde görüyoruz. Restorasyon da yapmışlar, hakikaten çok teşekkür ediyoruz. Kudüs bölgesindeki eserlerimizi daha fazla tanımak ve bilmek istiyoruz

banner39

banner50

banner47

banner48