Economist: Kürtler kötü durumda

Türkiye'de siyasetçilerin Güneydoğu'da yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünde verdikleri birçok sözü yerine getirmedikleri bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Economist: Kürtler kötü durumda

İngiltere'de yayımlanan haftalık Economist dergisinin son sayısında Hakkari'de kaleme alınan bir yazıya yer verildi.

Kürtler kötü durumda" başlıkla yazıda, Türkiye'de siyasetçilerin Güneydoğu Anadolu'da yaşam koşullarının iyileştirilmesi yönünde verdikleri birçok sözü yerine getirmedikleri belirtildi.

Yazıda Hakkari'nin, hem Türkiye'nin büyük çoğunlukla Kürtlerin yaşadığı güneydoğusundaki en fakir yer olduğu, hem de Kuzey Irak'ta PKK'ya karşı girişilen operasyonların başlatıldığı merkez olduğu vurgulanıyor.

Economist, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iktidara gelmeden önce seçim kampanyası kapsamında geldiği Hakkari'de, değişim vadeden siyasetçilere katıldığını hatırlatmış.

Dergiye konuşan Hakkari Belediye Başkanı Metin Tekçe ise "Hiçbir şey değişmedi" demiş.

Economist; Hakkari'de toplanmayan çöp yığınlarının havada uçuştuğunu, evlerin sadece beşte birinde içme suyu olduğunu, 1990'lı yıllarda köylerinden atılmaları sonrası Hakkari'ye giden on binlerce kişinin kent altyapısını çökme noktasına getirdiğini belirtiyor.

Derginin yazıda hatırlattığı bir diğer olay da Recep Tayyip Erdoğan'ın 14 ay önce Şemdinli'de bir kitapçının bombalanması sonrası Hakkari'de yeni vaatlerde bulunması, "bombalama olayının aydınlatılması için ne gerekiyorsa yapılacağını" söylemesi.

Tüm bu gelişmeler sonrası dergiye konuşan bir avukatsa "Kürt sorununun çözümü yolunda en büyük şans kaçırıldı" ifadesini kullanmış.

Economist'teki yazıysa Türkiye'ye bir uyarıyla noktalanmış:

"Bu arada Türkiye'deki baskı ortamı giderek artan sayıda Kürdü; iş, özgürlük-hatta en kötüsü PKK'ya katılma amacıyla- Kuzey Irak'a gitmeye itiyor. Sayın Erdoğan'ın Hakkari için verdiği sözleri yerine getirmemeyi sürdürmesi halinde, çok daha fazla Kürt onları izlemeye hazır."

BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?