banner39

Economist: Obama'nın Türkiye'ye desteği geri tepebilir

Economist dergisi ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine verdiği desteğin geri tepebileceği yorumunu yaptı

Arşiv 10.04.2009, 13:17 10.04.2009, 13:17
Economist: Obama'nın Türkiye'ye desteği geri tepebilir

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiliz The Economist dergisinin bugünkü sayısında ABD Başkanı Barack Obama'nın Türkiye ziyareti ve Türkiye-AB ilişkileri ele alındı. Obama'nın ilk denizaşırı ziyaretinde Türkiye'ye gelmesinin önemli olduğu vurgulanan yazıda, Obama'nın AB üyeliği için verdiği destek ise "taktik hata" olarak değerlendirildi.

Obama'nın TBMM'de yaptığı ve İslam dünyasıyla savaşta olmadıkları mesajının verildiği konuşmaya vurgu yapılan yorumda, ziyaretin Türkiye'nin Batı için stratejik önemini de ortaya koyduğu ifade edildi.

Türkiye'nin son dönemde doğalgaz krizinden sorunlu Kafkaslar bölgesindeki çabalarına, ülkede yer alan ABD üssünün öneminden Ortadoğu barışında oynadığı kilit role dikkat çekilen yazıda, Türkiye'nin Müslüman bir ülkede laik bir demokrasinin mümkün olduğunu gösteren bir örnek olması açısından da önemli olduğunu belirtildi.

Economist "model ülke" konusunda ise şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'yi Müslümanlara özellikle Araplara bir model olarak sunmak doğru olmaz. Tarihi ve coğrafyası Türkiye'yi farklı kılıyor. Ama Türkiye, İslam dini ve açık İslamcı siyasi partilerin işleyen bir demokrasiyle uyuşmayacağı tezini çürüten bir örnek. Neredeyse 2002'de iktidara geldiğinden bu yana Erdoğan'ın ılımlı İslamcı partisi Türkiye'de Kemalist müesses nizam özellikle de generallerin saldırısı altında."

"AB üyeliğindeki engeller Türkiye kadar büyük"

Türkiye-AB müzakerelerinin son yıllarda normal seyrinde gitmediğini yazan dergi, birçok AB ülkesinde kamuoyunun Türkiye'ye sıcak bakmadığını aktardı. Fransa Cumhurbaşkanı Sarkozy ve Alman Başbakan Merkel'in Türkiye'nin üyeliğine karşı olduğunu hatırlatan Economist, "Ve rahatsız edici bir şekilde biraz da Avrupa'nın isteksiz olduğu algısı sonucu Türkiye'nin üyelik için istenen reformlara ilgisi azaldı. Son dönemde Türkiye kamuoyunda Amerikan ve AB karşıtlığı belirginleşmeye başladı" ifadelerini kullandı.

"Destek taktik hataydı"

Son olarak Obama'nın AB'ye Türkiye'ye tam üye olarak alması yönündeki açıklamalarına değinen Economist, açıklamayı taktik bir hata olarak değerlendirdi.

"Sadece Sarkozy değil, AB liderleri dışarıdakilerin, halk önünde kimi üye alacaklarını söylemesinden hoşlanmıyor. Tıpkı Obama'nın Avrupalıların kendisine 'Meksikalılara sınırı aç' demesinden hoşlanmayacağı gibi.

Bu, Türkiye'nin üyeliğinin bir Amerikan fikriymiş gibi algılanmasına neden olacak bir lobicilikle değil, ikna yoluyla yapılmalı. Dahası, Avrupalıların Türkiye'nin üyelik için gerekli değişiklikleri yapmaya hazır olduğuna ikna olmaları gerekiyor.

En iyimser tahminle Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine daha yıllar var. Bunu masada tutmak Brüksel ve Ankara'daki siyasi liderlerin işi, Washington'dakilerin değil."

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?