banner39

Economıst: Yalnız ve güçsüz ülke İsrail

Economist dergisi başyazısında, "Maço tavrının İsrail'i güçsüzleştirdiği ve yalnızlaştırdığını" yazdı

Arşiv 04.06.2010, 11:41 04.06.2010, 12:55
Economıst: Yalnız ve güçsüz ülke İsrail


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Dünyanın önde gelen yayın organlarından biri olan Economist dergisi bu haftaki sayısında İsrail'in Gazze'ye yardım götüren gemilere saldırısını birkaç yazıda değerlendirdi.

İsrail'in saldırısının büyük bir öfkeye yol açtığı, baskını ortaya çıkaran koşulların bulanık olduğu belirtilen yazıda, soruşturma başlatılmasına rağmen bu belirsizliğin açıklığa kavuşmayabileceği yorumu yapıldı. Dünyanın, "İsrail'in kolayca şiddete başvurduğu" izlenimi edindiğini belirten Economist, bu durumun da İsrail'i yalnızlaşmaya doğru ittiğini kaydetti.

Economist, İsrail'in, filonun Gazze'ye ulaşmayı engelleme isteğinin "anlaşılabilir" olduğunu ancak güvenli bir operasyon yürütme sorumluluğu taşıması gerektiğini yazdı.

Dergide şu ifadeler yer aldı:

"Bu trajediyle birlikte İsrail'i önemseyen herkes bazı soruları sormaya başlamalı: Gazze'ye yönelik abluka, Yahudi devletinin giderek artan yalnızlığı ve barışa uzanan yol ile ilgili sorular. Filistinlileri hapsetmeyi amaçlayan politika, gardiyanını kuşatır hale geldi.

Gazze'ye yönelik gaddar abluka başarısızlığa uğradı. Gazzeliler büyük acılar çektiler, ancak boyun eğmediler. Hamas'ı boğmak ve devirmek mümkün olmadı. Esir alınan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması sağlanamadı. Mısır'dan tüneller yardımıyla silah ve roket sokulmaya devam ediyor.

Ayrıca abluka İsrail'e yönelik nefreti, sadece Arap ve Müslüman dünyasında değil Avrupa'da da besledi. İsrail'in Gazze'yi izole etmeye çalışırken, restoranları bombalayan Hamas gibi bir örgütten daha kötü duruma düşmesi ürkütücü."

ABD-İSRAİL İLİŞKİLERİ DEĞİŞİYOR

ABD yönetiminde de İsrail'e bakışın değişmekte olduğu vurgulanan makalede, "Destek sürüyor ancak artık koşulsuz değil" denildi. Özellikle Demokrat Parti içinde bu konuda ayrışma yaşandığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"Kasım'da ara seçimler yapılacak ve Demokratların yenilgiye uğraması bekleniyor. Dolayısıyla Obama böyle bir dönemde İsrail ile münakaşaya girmek istemeyecektir.

Bununla birlikte iç siyasetin etkisini abartmamak gerek. Obama yardım filosu gerginliğinden önce de, İsrail'in artık Amerika'nın desteğini cepte sayamayacağını söylüyordu. Ülkesinin Filistin sorununa iki devletli bir çözüm bulması gerektiğine ve bulabileceğine inanıyor.

Aslında Netanyau da amacının bu olduğunu söylüyor. Ancak samimi olduğu konusunda ciddi şüpheler var. Yani bu iki lider iş başında olduğu ve fikirlerini değiştirmedikleri sürece birbirlerinden daha da uzaklaşacaklardır."

TÜRKİYE-İSRAİL

Türkiye-İsrail ilişkilerine de yer verilen Economist'in ayrı bir makalesinde, "Türkiye'nin Başbakanı İsrail'e çıkışmayı seviyor ancak bu sefer olaylar çok ileriye gitti" denildi ve şu görüşlere yer verildi:

"Türkiye'nin ılımlı İslamcı başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın işi zor. İsrail saldırısına kadar, seçmenlerinin İsrail politikalarına yönelik öfkesini bu saldırılar karşısında düştüğü dehşeti ifade ederek yatıştırabiliyordu.

Öte yandan muhalifleri ise bu filoyu durdurması gerektiğini savunuyor. Bunu yapmış olsaydı, Türkiye'nin bir zamanlar çok gurur duyduğu, İsrail'in tek Müslüman müttefiki olmasını sağlayan ilişkinin çökmesini engelleyebileceğini düşünüyorlar."

Dergi, "Yurtta sulh, cihanda sulh" sözünün uluslararası anlaşmazlıklara düşmemek olarak Türkiye'de hükümetler tarafından uygulandığını ancak İsrail'in Gazze'ye yardım götüren filoya saldırısının, "Türkiye'yi Orta Doğu'daki bataklığa ittiği" yorumunu yaptı.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?