banner39

Ed-Dâri hakkında tutuklama kararı

Irak İçişleri Bakanlığı, Haris Ed-Dâri hakkında tutuklama kararı çıkardı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ed-Dâri hakkında tutuklama kararı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Irak İçişleri Bakanlığı, Irak Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Haris Ed-Dâri hakkında tutuklama kararı çıkardı.

 

El-Cezire kanalına açıklamada bulunan Müslüman Alimler Heyeti sözcüsü Muhammed Beşşâr El-Feyzi, kararı kınayarak bunun mevcut Irak hükümetinin iflası anlamına geldiğini söyledi.

 

Irak İçişleri Bakanı'nın bizzat kendisinin teröre destek verdiğini ve Yüksek Öğrenim Bakanlığı'nın basılarak 150 kişinin kaçırılmasının bunun delili olduğunu belirten El-Feyzi, "Bu hükümetin kararlarının hiçbir değeri yok" dedi.

 

Öte yandan, bu sabah Bağdat'ın kuzeyindeki Ed-Duluiyye semtinde toplanan yüzlerce Iraklı, Haris Ed-Dâri'yi teröre destek vermekle suçlayan Talabani aleyhinde sloganlar atarak gösteri yaptı.

 

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Müslüman Alimler Heyeti Başkanı Haris Ed-Dâri'yi ülkede mezhepçi ve ırkçı fitne çıkarmakla suçlamış ve Irak Başbakanı Nuri El-Maliki ile yaptığı görüşmenin ardından "Bazıları Sünni Araplara yardım adı altında Şii Arapları ve Kürtleri kötülemekte ve onları Irak'ın Arap kimliğini yok etmeye çalışmakla suçlamaktadır ve bunlardan biri de Haris Ed-Dâri'dir" şeklinde konuşmuştu.

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?