banner39

Ed-Dâri: Sünni-Şii ayrımı yapmıyoruz

Ed-Dâri, 'Direnişçi, işgalciyi hedef alandır, suçsuz insanları hedef alanlar ise teröristlerdir' dedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ed-Dâri: Sünni-Şii ayrımı yapmıyoruz

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

Irak Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Haris Ed-Dâri, Mısır'ın başkenti Kahire'yi ziyareti sırasında Mısırlı gazetecilerle bir araya gelerek sorularını yanıtladı.

 

Ed-Dâri, Gazeteciler Sendikası binasında düzenlenen basın toplantısında, bazı güçlerin kendi çıkarları için Irak'ın işgaline yardım ettiğini belirtti.

 

'İşgale karşı olan herkes ikinci plana itildi'

 

Irak'ta işgale karşı olan herkesin; Sünnilerin, Şiilerin, Kürtlerin ve Türkmenlerin ikinci plana itildiğini söyleyen Ed-Dâri, Irak'ta yaşanan çatışmaların sebebinin mezhep farklılığı değil siyasi olduğunu kaydetti.

 

'Hükümete dur deyin'

 

"İki haftadır Irak halkı arasında fitne çıkarmaya çalışıyorlar" diyen Ed-Dâri, Irak Hükümeti'ni sokağa çıkma yasağı ilan ederek milislere ortam hazırlamakla suçladı.

 

Ed-Dâri, Arap ülkelerini, dost ülkeleri ve Birleşmiş Milletleri Irak Hükümeti'ne verdikleri desteği geri çekmeye çağırarak, hükümete dur denilmemesi halinde gelişecek olayların tüm bölgeyi kapsama tehlikesi olduğunu söyledi.

 

'Sünni-Şii ayrımı yapmıyoruz'

 

Şii lider Mukteda Es-Sadr'ın Şiilerin kanını dökmeyi haram kılan bir fetva yayınlaması talebi hatırlatılması üzerine Ed-Dâri şöyle konuştu: "Biz Sünni ile Şii arasında ayrım yapmıyoruz. Biz daha önce Arap olsun, Kürt olsun, Müslüman olsun, gayrımüslim olsun suçsuz insanların öldürülmesini kınadık. Iraklı kanını haram sayan şeref belgesini imzaladık."

 

Ed-Dâri, Müslüman Alimler Birliği olarak Mekke Belgesi'ni imzaladıklarına dikkat çekerek, "Suçsuz insanları öldürmenin haram olduğu açıklaması bizden değil başkasından talep edilmeli" dedi.

 

'Direnişçi işgalciyi hedef alandır'

 

Ed-Dâri, direnişin tarifi hakkındaki bir soru üzerine, "Direnişçi, işgalciyi hedef alandır. Suçsuz insanları hedef alanlar ise teröristlerdir" dedi. Ed-Dâri, Irak'ta suçsuz insanları öldüren teröristlerin olduğunu ve bunları kimin desteklediğinin de bilindiğini sözlerine ekledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
31
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?