banner39

Edelman Feith'in Yerine Atanıyor

Pentagon’un üçüncü etkin konumu olan bakan yardımcılığı görevinden ayrılacak olan Douglas Feith’in yerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Eric Eelman’ın getirilmesi bekleniyor. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, ''Irak Savaşı'nda Dörd

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Edelman Feith'in Yerine Atanıyor

Rumsfeld, görevlerinden ayrılacak olan Pentagon’un iki ve üç numaralı isimleri Paul Wolfowitz ve Douglas Feith’ın yerıne atanacak isimlere ilişkin önerilerini Başkan Bush’a sunduğunu söyledi. The New York Times ve Washıngton’daki bazı kaynaklar, Feith’ın yerine ABD Ankara Büyükelçisi Eric Edelman’ın atanmasının beklendiğini belirttiler.

Rumsfeld: Türkiye’yi suçlamadım

ABD Savunma Bakanı Rumsfeld, ABD askerlerine geçiş izni veren tezkereyi kabul etmemesi nedeniyle Türkiye’yi ‘suçlamadığı’nı söyledi. ABD Savunma Bakanı Donald Rumsfeld, Irak Savaşı’nda Türkiye üzerinden ikinci bir cephe açmamalarının direniş üzerindeki etkisine ilişkin sözlerinin, Türkiye’yi suçlama amacı taşımadığını söyledi. Rumsfeld, ABD Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, geçen hafta Fox News ve ABC televizyonlarında katıldığı programlarda, Türkiye’nin kuzey cephesinin açılmasına izin vermeyişi yüzünden Irak’ta Baas rejimi kalıntılarının halk arasına karıştığı ve bu yüzden de bugün Irak’ta isyancı sorunu olduğu yönündeki sözlerini düzeltti. Rumsfeld, sözlerine sahip çıkmakla birlikte kesinlikle Türkiye’yi suçlamadığını söyledi. 1 Mart tezkeresinin reddedildiği ortama değinen Rumsfeld, 'O sırada Türkiye’de yepyeni bir hükümet vardı, bu parti daha önce ülkeyi yönetmemişti. Buna karşılık tezkerenin geçmesi için Hükümet, iyi niyetle çaba gösterdi' dedi. Rumsfeld, bir gazetecinin, 'Yani Türkiye’yi suçlamıyor musunuz?' sorusuna karşılık olarak da 'Kesinlikle hayır. Türkiye egemen bir ülke, kendi kararlarını kendileri veriyor' diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?