banner15

Edirne Belediye Başkanı'na bir yıl hapis

Daha önceki mahkeme kararını uygulamayan belediye başkanı bir kez daha mahkum edildi

Edirne Belediye Başkanı'na bir yıl hapis

 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'ye, İdare Mahkemesinin daha önce verdiği yürütmeyi durdurma kararını uygulamadığı gerekçesiyle 1 yıl 15 gün hapis cezası verildi.

Edirne 4. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, Sınırlı Sorumlu 19 No'lu Serhad Birlik Minibüs Midibüs Otobüs ve Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin Edirne İdare Mahkemesi’ne açtığı davada verilen yürütmeyi durdurma kararlarını uygulamadığı gerekçesiyle tutuksuz yargılanan Belediye Başkanı Sedefçi katılmadı.

Davacı Serkan Oltandiken, Hakan Giyik ve Ayhan Can ile avukatlar Murat Kayasöken ve Erman Özverim duruşmada hazır bulundu.

Mağdurlar ile avukat Özverim, sanık Sedefçi'nin ''mahkeme kararlarını tekrar tekrar uygulamamasının söz konusu olduğunu, bu nedenle kendilerinde kasıtlı suç kanaati oluştuğunu'' belirterek sanığın cezalandırılmasını talep etti.

Sanık avukatı Kayasöken ise müvekkilinin beraatini istedi.

Mahkeme başkanı, Sedefçi'nin ''görevi kötüye kullanma'' suçundan 1 yıl 15 gün hapisle cezalandırılmasına karar vererek, cezaya itiraz hakkı bulunduğunu belirtti. Mahkeme başkanı, belediye başkanının yeniden benzer suçu işlemekten kaçınacağına kanaat getirildiği için cezanın ertelenmesini ve 2 yıl denetim süresine tabi tutulmasını kararlaştırdı.

Serhad Birlik Kooperatifi Başkanı Serkan Oltandiken, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, 3 yıl önce ''Tek Araçla Aktarmasız Ulaşım Sistemi'' adıyla kurulan toplu taşıma sisteminde duraklarının iptal edilip güzergahlarının değiştirildiğini söyledi.

Oltandiken, bu uygulamadan üyelerinin mağdur olması nedeniyle Sedefçi hakkında dava açtıklarını, davaları kazanmalarına rağmen Sedefçi'nin bunu uygulamadığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 13 Nisan 2010, 18:15
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35