banner39

Ege Denizi'ndeki deprem sürüyor

Gemlik'te saat 17.00'de meydana gelen 5.2 şiddettindeki deprem İstanbul'u da salladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Ege Denizi'ndeki deprem sürüyor

Bursa Gemlik'te deprem. 17.01 sıralarında sarsıntı meydana geldi. Merkez üssünün Gemlik Körfezi olduğu ve büyüklüğünün 5.2 olduğu açıklandı. Ege Denizi'nde başlayan deprem fırtınası sürüyor. Dün akşam 20.59'da 3.2 büyüklüğünde bir deprem yaşandı. Manisa Akhisar'da ise 17.16'da 3.6 büyüklüğünde bir başka sarsıntı kaydedildi.

İstanbul'da ise bugün saat 17.00'de hissedilen bir deprem kaydedildi. Merkez üssünün Gemlik Körfezi olduğu ve büyüklüğünün 5.2 olduğu açıklandı. Kandilli Rasathanesi Müdürü Gülay Altay, depremin izlendiğini açıkladı. Bursa Valisi Nihat Canpolat depremde can ve mal kaybının olmadığını bildirdi. Gemlik Belediye Başkanı Mehmet Turgut da "herhangi bir hasar ya da panik yok" açıklamasında bulundu.

Gemlik depremi korkuttu
 
İstanbul Valisi Muammer Güler, Gemlik Körfezi'nde meydana gelen 5.2 büyüklüğündeki depremden dolayı İstanbul'da kendilerine ulaşan herhangi bir hasar durumu bulunmadığını bildirdi.

Güler, yaptığı açıklamada, o bölgede geçmişte de 6 civarında yaşanmış depremler olduğunu belirterek, ''Bu da bunlar gibi bağımsız bir depremdir diye arkadaşlarımız ifade ediyor. Öncü deprem niteliği taşımadığı konusunda kuvvetli tahminler var'' dedi.

Güler, ''bu depremin İstanbul'da herhangi bir hasar yaratıp yaratmadığı'' yolundaki soruya da ''Şu ana kadar bize intikal etmiş herhangi bir hasar durumu yok. Zaten bulunduğu yerde de hasar yaratma durumunda olan bir deprem değil'' karşılığını verdi.
 
Uzmanlardan rahatlatan açıklama
 
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Mühendislik Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Zeki Tutkun, Gemlik Körfezi'nde meydana gelen ve kentte de hissedilen depremin, bölgenin genel karakteristik özelliğini taşıyan, olağan bir deprem olduğunu bildirdi.

Prof. Dr. Tutkun, yaptığı açıklamada, meydana gelen son depremin, Balıkesir'deki depremle bir bağlantısı olmayıp, ayrı bir sarsıntı olduğunu söyledi. Söz konusu bölgede, bundan sonra da depremler olabileceğini ifade eden Prof. Dr. Tutkun, ''Bu depremin artçıları da olacaktır. Ancak korkulacak bir durum söz konusu değil. Bu sarsıntı, Marmara Denizi'ndeki olası bir depremi öne çekmez yada geciktirmez. Bu, ayrı bir yer aktivitesidir'' dedi. Prof. Dr. Tutkun, ''sığ'' olarak nitelendirdiği depremin, bu nedenle şiddetli hissedildiğini kaydetti.
 
Büyük bir deprem önlendi iddiası
 
Türkiye Jeofizik Kurumu Onursal Başkanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, Gemlik Körfezi'nde 5.2 büyüklüğündeki depreme ilişkin, ''Armutlu, İmralı ve Mudanya üçgeninde, Gemlik Körfezi ağzında bir gerginlik birikimi vardı, bu da boşalma yaptı'' dedi.

Ercan, yaptığı açıklamada, Gemlik Körfezi'ndeki depremin, kuzey kolla bir ilgisi olmadığını söyledi. Bu depremin, 4 gün önce Kuş Gölü'nde meydana gelen depremle de bir ilgisi bulunmadığını ve onun artçısı olmadığını ifade eden Ercan, ''Bu ayrı, orta şiddette bir depremdir. Bunun artçılarını duymaya başlayacağız. Armutlu, İmralı ve Mudanya üçgeninde, Gemlik Körfezi ağzında bir gerginlik birikimi vardı, bu da boşalma yaptı'' diye konuştu.

Ercan, 1999'daki depremin 79 atom bombası gücünde boşalma yaptığını dile getirerek, şöyle dedi: ''Bugünkü gibi depremler, o bölgede yıkıcı bir etki yapmaz. Ancak kötü binalarda baca düşmeleri, çatlaklar olabilir. Bu olay, Marmara'nın çok gergin olduğunu gösteriyor. Marmara'da genellikle yılda 2-3 santimetrelik gerilme olayı var. Bunun boşalmalarıdır bunlar. Bunun ardından büyük bir deprem beklemiyorum. Artçılar olabilir. Bu olay, kuzeyde beklenen kırığı etkilemez.''


 

banner53
Yorumlar (0)
28
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?