banner39

'Ege'de kriz istemiyoruz'

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, "Ege'de gerginliğin azaltılabileceğini ve Türkiye'nin kriz istemediğini" söyledi.

Arşiv 22.04.2007, 16:49 22.04.2007, 16:49
'Ege'de kriz istemiyoruz'

Orgeneral Büyükanıt, Atina'da yayımlanan Katimerini gazetesine verdiği demeçte, Türk-Yunan ilişkileri, kuzey Irak ve Türkiye'nin Avrupa sürecine değindi.

Ege'de gerginliğin azaltılabileceğini ve bunun yollarını araştırdıklarını söyleyen Orgeneral Büyükanıt, Türkiye'nin kriz istemediğini, kendisinin tavırlarının da bunu gösterdiğini kaydetti.

Orgeneral Büyükanıt, şunları söyledi:

"2,5 yıl içerisinde üç kez Yunanistan'a geldim. Daha önce böyle bir şey olmuş muydu? Bunun bir anlamı yok mu? Sıkı çalışıyoruz. (Yunanistan Genelkurmay başkanı) Oramiral (Panayotis) Hinofotis ile bu doğrultuda devam edeceğiz. Ancak bu konuda engeller bulunduğunu anlamanız lazım. Adımlar atıyoruz. Ancak tüm engelleri bir anda aşamayız. Önemli adımlar atıyoruz. Unutmayın ki bizler askeriz. Ve askeri sorunları çözerek, politikacılara ilerleyebilmeleri için daha iyi bir ortam hazırlamaya çalışıyoruz. Büyük sorunları çözecek olanlar onlardır.''

Gazetenin "Sizce bir Türk-Yunan savaşı mümkün mü?" şeklindeki sorusunu da yanıtlayan Orgeneral Büyükanıt, "Hayır, inanıyorum ki hayır" dedi.Irak konusundaki bir soru üzerine Orgeneral Büyükanıt, "Irak'a karşı, Irak halkına karşı askeri bir harekatın gerekli olduğunu söylemiyorum. Tabi ki hayır! PKK'ya karşı bir harekattan söz ediyorum. Ve Irak makamlarıyla bir mutabakat olmalı. Ancak benimki askeri bir değerlendirmedir" diye konuştu.Askeri harekat için siyasi karar gerektiğini de vurgulayan Orgeneral Büyükanıt, "Biz, kendi rolümüz çerçevesinde hareket ediyoruz ve bunun sınırları içerisinde kalıyoruz" dedi.

Türkiye'nin AB üyeliği sürecinin Atatürk'e dayandığını çok kez söylediğini de belirten Orgeneral Büyükanıt, Türkiye'nin Avrupa'nın bir parçası olduğunu, ancak Avrupa'nın da Türkiye'nin bazı hassasiyetlerini dikkate alması gerektiğini vurguladı.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?