banner15

Eğitim raporunda Türkiye son sırada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, yıllık eğitim raporunu yayımladı, Türkiye ortalamanın çok altında.

Eğitim raporunda Türkiye son sırada

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı OECD, yıllık eğitim raporunu yayımladı. 30 ülkenin eğitim verilerinin mercek altına alındığı raporda Türkiye’nin birçok alanda ortalamanın altında kaldığı görülüyor…

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, 2006 yılı eğitim raporunu açıkladı. 30 endüstrileşmiş ülkenin eğitime ilişkin verilerini içeren rapor Berlin, Paris, Washington ve Tokyo’da tanıtıldı. Raporda, Türkiye’ye ilişkin veriler de yer alıyor. Buna göre Türkiye’de yüksek okul veya üniversite mezunlarının oranı, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’ne üye ülkelerin ortalamasının gerisinde.

Yüksek öğrenimini tamamlamış yaşta olanlar arasında, üniversite ve yüksek okul mezunlarının örgüt ülkelerindeki ortalaması yüzde 34,8 iken, bu oran Türkiye’de 10,8. Türkiye listenin son sırasında yer alırken, Çek Cumhuriyeti ve Avusturya da üniversite ve yüksek okul mezunları oranı listesinde son üçte bulunuyor.  

Türkiye’de ayrıca lise veya dengi okullardan mezun olanların oranıyla yüksek öğrenime devam edenlerin oranı arasında büyük bir fark göze çarpıyor. Raporda, Türkiye’de lise veya dengi okullardan mezun olanların yaklaşık yarısının yüksek öğrenime devam etmediği belirtiliyor. Eğitim raporuna göre, ayrıca Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü üyesi ülkelerde, ilköğretim, lise ve yüksek eğitimi tamamlayanlar arasında, lise ve dengi okullardan mezun olanlar çoğunluğu oluştururken, Türkiye’de ilkokul mezunlarının sayısı fazla.

Eğitim harcamaları

Ülkelerin gayri safi yurtiçi hasılalarına oranla, yaptıkları eğitim harcamalarına gelince... Bu konuda da Türkiye’nin ortalamanın altında olduğu görülüyor. Buna göre 2003 yılı itibarıyla, örgüte üye ülkelerin ilköğrenim ve lise için yaptıkları harcamalar gayri safi yurtiçi hasılalarına oranla yüzde 3,6 iken, Türkiye’de bu oran yüzde 2,6.

Ancak bununla birlikte 1995’den 2003 yılına kadar Türkiye’de bu alandaki harcamaların gayri safi yurtiçi hasılaya oranında az da olsa artışlar olmuş; oran 1,7’den 2,6’ya yükselmiş. Aynı şekilde ülkelerin yüksek öğrenim harcamalarının gayri safi yurtiçi hasılalarına oranında da Türkiye’ye ortalamanın altında kalıyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48