Eğitimde öncelikle üniformaya son verilmeli

Özgürder, eğitim kurumlarına hiç yakışmayan askerî forma okullardan uzaklaştırılmasını istedi.

Eğitimde öncelikle üniformaya son verilmeli


Ömer Faruk Akari / Dünya Bülteni

Eğitimin tek-tipleştirilmesinin göstergelerinden olan önlük ya da formanın kaldırılmasına yönelik çabaların, beraberinde çocuklara olumlu yansıması bekleniyor.

Okullarda önlük, forma giyilmesi ile ilgili tartışmalara nokta konmak üzere. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu Bakanlar Kuruluna sunulacak yönetmelik değişikliği onaylanırsa okullarda serbest kıyafet uygulamasına geçileceğini söylüyor.

Bir süre önce Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde serbest kıyafetle ilgili düzenlenen ankette öğrencilerin serbest kıyafet, velilerin ise genellikle forma giysilerinin devamı noktasında oy kullandıkları ortaya çıkmıştı.

Eğitimin tek-tipleştirilmesinin göstergelerinden olan önlük ya da formanın kaldırılmasına yönelik çabaların, beraberinde çocuklara olumlu yansıması bekleniyor. Kıyafet serbestisinin sadelikten uzaklaşarak gösteriş ve üstünlük için vesile kılındığı bir ortamda henüz kimlik ve kişiliğini oluşturamamış çocuklar ve gençler üzerinde nasıl bir etki uyandıracağı iyi düşünülmeli. Markasız kıyafet giyen çocuklar psikolojik olarak ezilmekte, bu konuda ailelerini de zor durumda bırakmaktadır. Serbest kıyafetin marka tüketimini artıracağı, sınıfsal ayrımları daha bariz hale getireceği aşikârdır.

Özgür-Der yönetim kurulundan konu ile ilgili şu açıklama yapıldı:

“Elbette marka ya da tüketim çılgınlığının önüne sadece tek tip kıyafet dayatmasıyla karşı koyulamaz. Ne var ki çocuklarımıza temel ahlaki ilkeleri vermekten aciz; sadeliği, tevazuu, diğerkamlığı değil gösterişi, şovu öne çıkartan; genciyle yaşlısıyla tüm toplumu tüketim kültürüne bağımlı hale getiren bir kültür ve eğitim anlayışıyla gelinebilecek yer de bellidir.

Bu arada çocukların tek-tip kıyafeti tartışmaya açılırken, üniformalı askerlerce verilen Milli Güvenlik Dersleri konusunun da Bakanlıkça acilen gündeme alınması gerektiğini hatırlatıyoruz. Bu bağlamda öncelikle Milli Güvenlik Dersleri kaldırılmalı, eğitim kurumlarına hiç yakışmayan askerî forma okullardan uzaklaştırılmalıdır.

Ayrıca Bakanlığın kıyafetle ilgili çalışmasında giysinin şeffaf ve dar olmayıp öğrenciye yakışır olması gibi ifadelerin yanında dinî sembollerin kullanılmamasıyla ilgili de vurgular yer almaktadır. Bu ülkede dinî sembollerle ilgili yasaklamaya gidilmesinin anlamının ‘başörtüsü yasağı’ olduğu açıktır. Öğrencilerin kıyafetlerini serbest bırakmaya çalışırken başörtüsünü yasaklamak açık bir çelişkidir. Okullar dinî inançların yasaklandığı değil teşvik edildiği yerler olmalıdır. Neticede ahlaksızlığa, öğrenciler arasında giderek yaygınlaşan içkiye, uyuşturucuya, vurdumduymaz bir gençliğe karşı en iyi örneklik, İslami kimliğini serbestçe ortaya koyan öğrencilerin varlığında gerçekleşecektir.”

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 22:35
banner53
YORUM EKLE

banner39