banner39

Eğitimli Türkler Almanya'yı terk ediyor

Almanya'daki Türklerden eğitim seviyesi yüksek olanlar, ülkeyi terk ederek, ya komşu ülkelere gidiyor, ya da Türkiye'ye dönüyor

Arşiv 19.05.2008, 08:27 19.05.2008, 10:03
Eğitimli Türkler Almanya'yı terk ediyor

Almanya'nın önde gelen siyasi dergilerinden ''Der Spiegel'', ülkede doğup büyüyen ve çok iyi derecede eğitim gören Türklerin çoğunun, ''Almanya'da istenmedikleri'' duygusuna kapıldıkları için ülkeyi terk ederek, Türkiye'ye ya da İngilizce konuşulan bazı ülkelere gittiklerini yazdı.

Dergide, Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre, yüksek eğitim gören Türk kökenlilerin sayısının yaklaşık 20 bin olduğu, bu öğrencilerin üçte birinden fazlasının eğitimini tamamladıktan sonra Almanya'da kalmak istemediği belirtildi.

''Genç, iyi ve istenmeyen'' başlığıyla yayımlanan yazıda, ''Yüksek derecede vasıflı Türk kökenli akademisyenler, Almanya'da istenmedikleri duygusuna sahip oldukları için ülkeyi terk ediyorlar, diğer ülkelerde ise yetenekleri aranıyor.'' denildi.

Almanya'da eğitim gördükten sonra Türkiye'ye çalışmaya giden bazı Türk kökenli Alman vatandaşlarının görüşlerinin kullanıldığı yazıda, Düsseldorf kentinden New York'a giderek iş bulan Türk kökenli bir Alman vatandaşının ''Amerika'da kendimi bir hafta içinde Amerikalı gibi hissetmeye başladım, Almanya'da 26 yıl boyunca bile kendimi yurdumda gibi hissetmedim.'' şeklindeki ifadelerine yer verildi.

Dergiye konuşan Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Aile ve Uyum Bakanı Armin Laschet de bu durumu bir felaket olarak değerlendirerek, ''Cazip ülkelere göçmen gelir, daha az cazip ülkelerden ise göçmen gider.'' diye konuştu.


Kaynak: Ajanslar


banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?