banner15

Ek asker gönderme planına engel

Demokrat partili Nancy Pelosi, Bush'un Irak'a ek asker göndermeyi önermesi durumunda, ABD Kongresi'nden gidecek fonları kesme tehdidinde bulundu.

Ek asker gönderme planına engel

Diğer Demokrat Partililer ise Pelosi'nin, Bush'un bu hafta açıklaması beklenen yeni planı karşısındaki bu tutumuna temkinli yaklaştı.  

CBS televizyonunda "Face the Nation" programına katılan Pelosi, Demokrat Parti'nin, Irak'ta bulunan Amerikan askerlerine sağlanan fonları kesmeye kalkışmayacağını, ancak Başkan Bush'un, ek asker gönderilmesi için gerekecek fonların Kongre'den geçmesini beklememesi gerektiğini söyledi.

ABD'de 7 Kasım 2006'da düzenlenen Kongre seçimlerini kazanarak, Demokrat Parti'nin her iki kanatta da çoğunluğu elde ettiği yeni kongre dönemiyle bu ay göreve başlayan Pelosi, gücünü sergilemeye başladı.

"ABD'nin en güçlü kadını" olduğu söylenen Pelosi'nin, Irak'a ek asker için gereken fonların sağlanmayacağı yönündeki tehdidi, Amerikan basınında, Başkan Bush'un muhtemelen 10 Ocak Çarşamba günü açıklayacağı yeni Irak planında Bağdat'a 20 bin ek Amerikan askeri gönderilmesini isteyeceğine ilişkin haberler yer almasının ardından geldi.

Ancak ABD Temsilciler Meclisinde Demokrat Parti içinde Pelosi'nin hemen ardından gelen lider olan Steny Hoyer, Fox televizyonuna yaptığı açıklamada, ek asker için fonları kesme görüşünü benimsemediğini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35