banner39

Eker: Bitki pazarından daha çok pay

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, "Tıbbi ve aromatik bitki pazarından daha çok pay alacağız" dedi.

Arşiv 13.06.2010, 23:57 13.06.2010, 23:57
Eker: Bitki pazarından daha çok pay


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

 
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Antalya'da açılan Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi sayesinde Türkiye'nin 25 milyar dolarlık tıbbi ve aromatik bitki pazarından daha çok pay alacağını söyledi.

Bakan Eker, Aksu ilçesinde Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü (BATEM) tarafından oluşturulan, Türkiye Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi'nin açılışını yaptı.

Törenin açılışında konuşan Eker, tesisinin Türkiye açısından öneminden bahsetti.

Eker, Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Araştırma Merkezi'nin toplam 25 milyar dolarlık tıbbi ve aromatik bitki pazarından Türkiye'nin daha çok pay almasını sağlayacak bir merkez olacağını vurguladı. Eker, Türkiye'nin şu anda işlenmemiş tıbbi ve aromatik bitkiler ihraç ederek bu pazardan pay almaya çalıştığını hatırlattı.

Tesis sayesinde bitkilerin çok daha yüksek bir değere kavuşturulacağını anlatan Eker, "Merkezin kurulması için 1 milyon 400 bin TL harcandı. Merkezde 364 metrekarelik alanda laboratuvar ve depolama bölümlerinin bulunuyor." dedi.

Türkiye'nin bitkisel olarak zengin bir ülke olduğuna değinen Eker, Antalya'nın bitki çeşitliliğinin tarih çeşitliliğini de sağladığını kaydetti. Bütün Avrupa kıtasındaki endemik bitki türü sayısının 2 bin 400 olduğunu belirten Eker, Türkiye'de ise bu rakamın 3 bin 905 olduğunu söyledi.

Eker, tıbbi ve aromatik bitkilerin, ilaç, kozmetik, kimya ve zirai mücadele sektörlerinde kullanıldığına belirtti.

Dünya nüfusunun yüzde 64'ünün bitkileri tedavi amaçlı kullandığını anlatan Eker, dünya genelinde kullanılan ilaçların yüzde 25'inin bitkilerden yapıldığını ifade etti.

Bitkilerin sadece sağlık sektöründe kullanılmadığını kaydeden Eker, dünya genelinde 24 milyar dolarlık tıbbi bitki pazarının bulunduğunu belirtti. Eker, "Dünyada 4 bini yaygın olarak kullanılan 20 bin civarında tıbbi bitki var. Türkiye'de de bu bitkilerin çoğu var. Biz şimdi bilimsel metotları da kullanarak bu bitkilerin insanlığın kullanımına açılmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu merkezin amacı budur." şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından merkezin açılışını Bakan Mehdi Eker ve davetliler birlikte yaptı.

Eker, daha sonra davetlilerle birlikte yeni açılan tesisi gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı.
 
 

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?