banner15

Ekolojistler 30 Ülkede Sokağa Döküldü

Birleşmiş Milletlerin iklim değişikliklerine karşı koymak amacıyla 11. yıllık konferansı devam ederken, 30 ülkede onbinlerce ekolojist, hükümetleri küresel ısınma konusunda uyardı. Doğayı kirleten ülkelerin başında gelen ABD'nin Kyoto anlamşasını imzalam

Ekolojistler 30 Ülkede Sokağa Döküldü

İklim değişiklerinin insan yaşamı ve doğa üzerinde oluşturduğu tehdite dikkat çeken ekolojistler 30 ülkede biraraya gelerek, hükümetleri acil tedbirler almaya çağırdı. En büyük kirletici olarak ABD ekolojistlerin öfkesini üzerine çekerken, Birleşmiş Milletlere yapılan çağrıda sera gazına karşı uzun vadeli acil bir eylem planı oluşturmasını istedi. Ekonomisini korumak adına Kyoto sözleşmesini imzalamayan ABD'nin kirliliğin en büyük sorumlularından olduğu tepkisinde bulnan ekolojistler, başta iklim konferansının yapıldığı Montreal olmak üzere, dünyanın bir çok yerinde gösteriler düzenledi. Montreal'da organizatörlere göre 40 bin kişi biraraya gelirken, Londra'da yaklaşık 10 bin kişi iklim değişikliği konusunda uyarılarda bulundu. Bununla birlikte, Fransa, Almanya, Brezilya, Bangladeş, Japonya, Avustralya, ABD ve Türkiye'de de binlerce kişi gösteri düzenledi.

'Bush gezegene karşı işlenen suçtan aranıyor'

Gösterilerde Amerika Başkanı George W. Bush için ''gezegene karşı işlenen suçtan aranıyor'' pankartları dikkat çekerken, ABD'nin Londra'daki büyükelçiliği önünde gerçekleşen gösteride konuşan İngiltere Çevre Bakanı Michael Meacher, ''Eğer Beyaz Saray şefi Katrina'nın kötü olduğunu düşünüyorsa, politikalarını değiştimemesi durumunda bundan daha kötü kasırgaların yolda olduğunu bilmeli'' dedi. Ayrıca aralarında Greenpeace ve Climate Crisis Coalition'un bulunduğu beş çevre koruma örgütü Amerikalılardan topladığı 600 bin imzayı ABD konsolosluğuna sundu. Climate Crisis Coalition temsilcisi Ted Glick, atılan imzaların yanısıra ABD genelinde 190 şehrin Kyoto Protokolü'nü desteklediğinin altını çizdi. Montreal'da 9 Aralık'a kadar devam edecek konferansın başkanlığını yapan Kanada Çevre Bakanı Stéphane Dion, önümüzdeki hafta 120 çevre bakanının bulunacağı konferansta yoğun tartışmaların yaşanacağına dikkat çekerek, ''Kyoto sözleşmesini geliştirmemiz gerekiyor'' dedi.

ABD Kyoto'ya uymuyor

Küresel ısınmaya karşı mücadelenin tartışıldığı konferans, insanın doğaya verdiği tahribata karşı tedbirler geliştirmeyi amaçlıyor. Konferansta yer alan delegeler, 35 zengin ülkenin imza attığı Kyoto Protokolü'nün geleceğini tartışıyor. Protokole imza atan zengin ülkelerin 2008 ve 2012 yılına kadar karbon dioksit dışa vuran sera gazını 1990 yılındaki seviyeye göre yüzde 5,2 oranında düşürmesi gerekiyor. ABD ve gelişmekte olan ülkelerin sera gazına karşı koyabilmek için BM programına katılması çağrısının yapıldığı konferansta, iklim değişikliklerine karşı daha uzun vadeli ve etkili bir plan oluşturulmak isteniyor. Ancak doğayı kirletenlerin başında yer alan ABD protokole uymayı red ediyor. Bu nedenle konferansa katılan delegelerin bir çoğu, ABD'nin iklim programına katılmaması durumunda sera gazına karşı mücadelenin fazla sonuç alıcı olmayacağından endişeleniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48