banner15

Ekonomi A'dan Z'ye masaya yatırılıyor

Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Türkiye ekonomisinin artısını eksisini bugün Konya'da masaya yatırıyor.

Ekonomi A'dan Z'ye masaya yatırılıyor


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) Anadolu turuna çıktı. EKK'nın bugünkü toplantısı Konya'da tarışılıyor. Bakanlar ve ilgili bürokratlar, toplumun tüm kesimleri ile yüz yüze biraraya gelecek ve sorunlara çözüm arayacak.

EKK'nın ilk toplantısı, çevredeki 11 ilin temsilcilerinin de katılımı ile Konya Dedeman Oteli'nde yapılıyor.

Saat 10.30'da başlayan toplantıya Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Babacan önderliğinde Ekonomik Sosyal Konsey üyesi 8 bakan, TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, TOBB Başkanı Rifat Hisarciklioğlu, ilgili bürokratlar, sendikalar ve sivil toplum kuruluşları katılıyor. Toplantıda işçi, memur ve çiftçi kesiminden temsilciler de yer alıyor.

Orta anadolu ekonomisinin tartışıldığı bugünkü toplantıda konuşan Hazine Bakanı Ali Babacan önemli açıklamalarda bulundu.

Babacan yaptığı konuşmada "Orta Anadolu'daki illerimizin sorunlarını masaya yatırmak ve önerileri dinlemek üzere hep birlikte Konya'dayız. Bu toplantılar kamu ile özel kesimi biraraya getiren ve Türkiye'yi bölge bölge tekrar incelemeye alan bir toplantılar zinciri olacak." dedi.

Babacan konuşmasında şunları söyledi: "İkinci toplantıda GAP kapsamındaki 9 kentin sorunlarını Şanlıurfa'da yapacağımız toplantıda Salı günü ele alacağız. Modern ekonomi tarihinin gördüğü en büyük kriz ile karşı karşıyayız. Türkiye dahil pek çok ülke 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk kez bu kadar çok küçüldü.  - Problemlerin aşılması için pek çok tedbir alındı ama yapılan uygulamalar sadece yangını söndürmeye çalışmaktan ibaret. Türkiye çok şükür bir finans krizi yaşamadı. Bankacılıkla ilgili düzenlemeler ve öncesindeki tedbirler Türkiye'de bir finans krizi yaşanmasını önledi. OECD içinde bankacılık sektörüne destek vermek zorunda kalmayan tek ülke biziz. Ancak bizim ihracat pazarlarımızın daralması bizi olumsuz etkiledi. Biz bu krizin sebebi değiliz. İhracattaki bu daralma ve genel olumsuzluklar iç tüketimi de düşürdü. Bu nedenle 2009 yılında ekonomi daralacak."

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2009, 11:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35