banner39

'Ekonomi seçimden etkilenmez'

Başbakan Erdoğan, seçimlerin, küresel sermayenin Türkiye'ye gelişini ve yerli sermayenin yatırımlarını etkilemeyeceğini belirtti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'Ekonomi seçimden etkilenmez'

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin imkanlarını ve kaynaklarını millete kazandırmak yolunda ulaşılan sonuçları kamuoyu ile paylaşmaya bugüne kadar özen gösterdiklerini ve özen göstermeye devam ettiklerini kaydederek, ''Çok şükür bugüne kadarki bütün göstergeler yüzümüzü ağartan sonuçlar vermiştir. Bütçe sonuçları da ülkemiz adına, hükümetim adına yüz ağartıcıdır'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Başbakanlık Merkez Bina'da 2006 yılı bütçe sonuçlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi.

İktidara geldiklerinde hükümet olarak fiyat istikrarının sağlanması, ekonominin sürdürülebilir büyüme ortamına kavuşturulması ve rekabet gücünün artırılmasını en öncelikli hedefler olarak belirlediklerini anlatan Erdoğan, bu hedeflere ulaşma yolunda mali disiplinin sağlanmasına büyük önem verdiklerini ifade etti.

2006 yılı bütçe giderlerinin 175,3 milyar YTL, faiz hariç giderlerin 129,4 milyar YTL, faiz giderlerinin 45,9 milyar YTL olarak gerçekleştiğini belirten Erdoğan, bütçe gelirlerinin 171,3 milyar YTL, vergi gelirlerinin 137,5 milyar YTL, bütçe açığının 3,9 milyar YTL, faiz dışı fazlanın 41,9 milyar YTL olduğunu bildirdi.

"SEÇİMLERDE RİSK UNSURU GÖRMÜYORUM"

Başbakan Erdoğan, Merkez Bankasının Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimi Türkiye'nin önünde risk unsuru olarak nitelemesini hatırlatarak, bu konudaki görüşünü soran bir gazeteciye, ''Seçimlerle ilgili risk unsuru taşımıyorum, görmüyorum'' dedi.

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin de, küresel sermayenin Türkiye'ye gelişini ve yerli sermayenin yatırımlarını etkilemeyeceğini belirtti.

"NİSAN HAYIRLI BİR AY"

"2007 bütçe sonuçlarını da Başbakan olarak siz mi açıklayacaksınız" şeklindeki soruya da Erdoğan, "Tabii siz gazeteci olarak görevinizi her zamanki gibi yapıyorsunuz, yapacaksınız. Ben de siyasetçi olarak Nisan ayını beklemenizi tavsiye ediyorum. Nisan çok hayırlı bir ay" karşılığı verdi.

Erdoğan, "2007'de hedef denk bütçe mi?'' şeklindeki soru üzerine de "Hedef o. Zaten denk bütçeyi tutturduğunuz anda hedefi yakalamışız demektir. Şu an geldiğimiz nokta iyi" diye konuştu.

banner53
Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?