banner15

'Ekonomi siyasete kurban edilmesin'

MÜSİAD Genel Başkanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim dolayısıyla ekonominin siyasete kurban edilmemesi gerektiğini söyledi.

'Ekonomi siyasete kurban edilmesin'

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, Türk ekonomisinin finansal dalgalanmalara direnç kazandığını, ancak Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçim dolayısıyla ekonominin siyasete kurban edilmemesi ve istikrarın özenle korunması gerektiğini kaydetti.

MÜSİAD Danışmanlar Kurulu tarafından hazırlanan, 2006 Yıl sonu Ekonomik Değerlendirme Raporu’nu açıklayan Bolat, genel olarak bakıldığında, Türkiye ekonomisinin başarılı seyrini 2006 yılında da sürdürdüğünü, ancak 2007’nin kritik öneme sahip bir yıl olacağına dikkat çekti. “Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere yönelik hazırlıkların ekonomiyi yeni dalgalanmalara sürüklemeyecek hatta gölgelemeyecek şekilde yürütülmesi şart” diyen Bolat, seçimlere doğru ilerlerken ekonomide bir tren kazası yaşanmaması temennisinde bulundu. Bolat, Türkiye için en doğrusu siyasetin ekonomiyi gölgelemediği bir ortamda seçimlerin istikrar zedelenmeden gerçekleştirilmesi olduğuna vurgularken, “Kimse istikrarı ve ekonomik dengeleri bozacak şekilde bu iki seçimi istikrarsızlık vesilesi olarak görmesin. Türkiye’nin ve halkın yeni bir kaosu kaldıracak lüksü yoktur” dedi.

“SARSINTILAR ÖNÜMÜZDEKİ YILA DA YANSIYACAK”

Makro ekonomideki olumlu gelişmelere rağmen bu yıl bazı olumsuz gelişmeler ve döviz-faiz dalgalanmaları da yaşandığını anımsatan Bolat, bunda cari açık ve küresel ortamın olumsuz yönde değişmesi etkili olduğunu dile getirdi. Ömer Bolat, hem Merkez Bankası hem de Hazine borçlanmasına yönelik faiz oranlarının büyük oranda artış gösterdiğini, bu sarsıntının etkisinin kısmen 2007 yılı verilerine yansıyacağının beklentiler dahilinde olduğunu kaydetti.

“İNCE AYARLAR YAPILMALI”

MÜSİAD Başkanı Bolat, 2001 krizinden beri uygulanmakta olan istikrar programının ve hükümetin acil eylem planının bir gereği olan bütçe açığının, enflasyonun, borç stokunun kontrol altına alınması hedeflerinin büyük ölçüde tutturulduğunu belirtti. Yaşanmakta olan birtakım iç ve dış sarsıntılara rağmen bu iyimser ortamın muhafaza edildiğini vurgulayan Bolat, gelinen aşamada kısa vadeli iktisat politikaları aracılığıyla dengelerin kurulması ve devamında bazı ince ayarlar yapılabileceğini ifade etti.

2007 KOBİ’LER YILI OLMALI

Bolat, sağlıklı bir KOBİ politikası olmayan bir politika sürecinin sürdürülebilir olamayacağını savunurken, 2007 yılının özellikle istihdam üreten, ithal bağımlılığı düşük, buna karşılık ihracata yönelebilen sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin önünün açıldığı bir yıl olması gerektiğine inandıklarını dile getirdi.

BÜYÜMEYE DEVAM

Ekonomideki son 5 yıllık performans ile sürdürülebilir büyüme hedefinin yakalandığını dile getiren Bolat, yüzde 7- 7.5’luk büyümenin işsizliği absorbe ettiğini belirtti. "Büyümeden fedakarlık edemeyiz. Türkiye'nin her yıl yüzde 6-7 civarında büyümesi şart” diyen Bolat, ithal girdilerin payının azaltılmasını, bu amaçla ara malı üreten sanayilere de teşvik verilmesini istedi.

“BÜTÇE AÇIĞI SORUNU OLMAYACAK”

Makro ekonomik dengelerin düzeltilmesi adına yıl sonunda bütçe açığının milli gelire oranının yüzde 1’in altına sarkacağını ve böylece kronik bütçe açığı sorununun bu yıl olmayacağı öngörüsünde bulunan Bolat, “Bütçedeki başarılı performans kamu borç stokuna da yansımaktadır. Ancak 2007 yılında faiz ödemelerindeki artışın etkisiyle bütçe açığının bir miktar bozulması, ancak gelişmelere paralel olarak yüzde 2’nin altında kalması beklenmektedir” değerlendirmesi yaptı.

CARİ AÇIK TEDİRGİNLİĞİ SÜRÜYOR

Türk sanayisinin yapısal dış bağımlılığı, artan küresel rekabet baskısı ve olumsuz kur etkisi nedeniyle ticaret açığının ve cari açığın artış gösterdiğine dikkat çeken Bolat, enerji maliyetlerindeki üç katı artış da cari açığı körüklediğini kaydetti. İhracat artışı ve yabancı sermaye girişi nedeniyle cari açığın finansmanı şimdilik sorun oluşturmadığını savunan Bolat, cari açığı finanse etmek için kullanılan yabancı sermayeye yönelik daha kalıcı ve somut stratejilerin geliştirilmesi, bilhassa sektörel yönelimler konusunda hassas olunması önerisinde bulundu.

YIL SONU TAHMİNLERİ

MÜSİAD raporuna göre, 2006 için; büyüme yüzde 5 hedefi tutturarak yüzde 5’in biraz üzerinde olacak. Enflasyon oranın hedefin üzerinde olduğunun vurgulandığı raporda, ama mayındaki türbülanstan dolayı, yüzde 9.9 gibi tek haneli rakamda tutturulmasının iyi olacağı vurgulandı. Raporda, ihracat 84 milyar dolar, ithalat 135 milyar dolar, dış ticaret açığı 51 milyar dolar, cari açık 32 milyar dolar, bütçe açığı (GSMH’ye oranı) yüzde 1’le tamamlanacağı öngörüldü.

2007 TAHMİNLERİ

Dalgalı kur rejimi uygulandığı için döviz kurunda tahmin yapılan raporda, büyümenin en az yüzde 5-6 oranında gerçekleşmesi, bu amaçla faiz oranının en az 3-4 puan düşmesi gerektiği vurgulandı. Enflasyon oranı için makul hedefin yüzde 7 olabileceğine dikkat çekilen MÜSİAD raporunda, ihracatın 94 milyar dolar civarında olacağı tahmininde bulunuldu.

Kaynak: ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48