Ekonomide dev buluşma gerçekleşiyor

MÜSİAD, TÜSİAD'ı ziyaret ederek Türkiye'de önemli bir zıtlaşmayı da ortadan kaldıracak.

Ekonomide dev buluşma gerçekleşiyor
 
Türkiye’de önemli değişimler yaşanıyor. Özellikle bir zamanlar iş dünyasında yaşanan sert tartışmalar yerini işbirliklerine bırakıyor.
 
Türkiye’nin en büyük patronları tarafından kurulan ve siyasetten ekonomiye hayatın her alanında etkin olan büyük Patronlar Kulübü Türk Sanayici ve İşadamları Derneği’nde (TÜSİAD) ilginç bir buluşma gerçekleşiyor.
  
Yıllarca TÜSİAD’a mesafeli duran, bu derneği büyük patronların örgütü olarak gören Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) bir ilki gerçekleştirerek TÜSİAD’ı ziyarete gidiyor. 20 yıllık bir geçmişi olan MÜSİAD, TÜSİAD’ı ziyaret ederek Türkiye’de önemli bir zıtlaşmayı da ortadan kaldıracak. Bu buluşma ile TÜSİAD ile MÜSİAD tarihlerinde ilk kez bir araya gelecek. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner ile görüşmeye MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan ve başkan yardımcıları katılacak.

NEZAKET ZİYARETİ

Yarın öğle saatlerinde TÜSİAD’ın Tepebaşı’ndaki genel merkezinde gerçekleşecek görüşmede ilk etapta bir nezaket ziyareti şeklinde geçecek. MÜSİAD Başkanı Ömer Cihan Vardan, görüşmenin gecikmiş bir nezaket ziyareti olduğunu vurgulayarak şu noktaların alıntı çizdi: "Hiçbir önyargımız yok. Hepimiz ülkenin kalkınması için çalışıyoruz. İşbirliklerine hazırız. Gittiğimizde bu mesajı vereceğiz. Sanırım benzer bir cevapla karşılaşacağız."

İLK ADIMI MÜSİAD ATTI

Bu arada kulislerden sızan bilgilere göre görüşme talebi MÜSİAD’dan geldi. TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in programı ve MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın geçirdiği rahatsızlık nedeniyle görüşmenin tarihi gecikti. TÜSİAD Başkanı Boyner, MÜSİAD’a yarın için randevu verdi. MÜSİAD’ın Ömer Cihad Vardan başkanlığında 3-4 kişilik bir heyetle TÜSİAD’ı ziyaret edeceği öğrenildi.

Yarar heyette olmayacak

MÜSİAD heyetinde ‘Gerçek burjuva biziz’ diyerek yeni bir tartışma başlatan eski başkanlardan Erol Yarar’ın yer almayacağı öğrenildi. Babası TÜSİAD’ın kurucu üyesi olan MÜSİAD eski Başkanı Erol Yarar, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarla gündeme oturmuştu. Bu arada, MÜSİAD’ın önde gelen isimlerinden Hasan Büyükdede de “Bu gelişme uzun süredir devam eden çalışmanın son noktası. Daha önce Ali Kibar, Arçelik bize gelip konferanslar verdi. Biz TÜSİAD üyelerinin ya yan sanayisiyiz ya bayisiyiz. İş birliği yapmak, birlikte daha çok kazanmaktan daha doğal ne olabilir” dedi.

Ümit Boyner beğeniliyor

Yarın yapılacak ziyaret ile iki derneğin tarihinde bir ilk gerçekleşmiş olacak. Daha önce iki dernek hiçbir araya gelmemişti. TÜSİAD’ın yeni Başkanı Ümit Boyner’in özellikle meslek liselerinin katsayı sorunu ve başörtüsü konusunda geçmişte yaptığı açıklamalar muhafazakar çevrelerde beğeni toplamıştı.

Boyner’in meslek liselerinin katsayı probleminin sadece imam hatiplerin sorunu gibi algılanmaması gerektiğini belirterek, “Dini ve etnik kimliği ne olursa olsun herkesin yüksek öğrenim almaya hakkı olmalıdır. Çocuklarını imam hatiplere gönderen aileler için örgün eğitimde bir düzenlemeyi tartışmak gerekir. Katsayı sorununu MEB ve YÖK’ün çözmesi gerek” sözlerine muhafazakar kesimlerden destek gelmişti.

Önyargımız yok işbirliğine açığız

Görüşme ile ilgili bilgi veren MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan, yeni yönetime ‘hayırlı olsun’ ziyaretinde bulanacaklarını belirterek, “Ziyaret için randevuyu TÜSİAD’ın genel kurulu sonrasında istedik. Ancak bazı sebepler nedeniyle bir türlü gerçekleştiremedik. Gecikmiş bir ziyaret olacak” dedi. TÜSİAD ile işbirliklerine açık oldukları mesajını veren Vardan, şöyle konuştu: “İşbirliği niye olmasın? Hepimiz bu ülkenin kuruluşlarıyız. TÜSİAD 40 yıldır, MÜSİAD 20 yıldır bu ülkeye hizmet veriyor. Yöntemlerimiz, görüşlerimiz farklı olabilir. Ama hepimiz ülkenin kalkınmasını istiyoruz. Herhangi bir önyargımız yok. İşbirliklerine hazırız”.

Kaynak: Bugün

 

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2010, 07:44
banner53
YORUM EKLE

banner39