banner15

Ekonomide küçülme beklentisi yüzde 4

Sanayi Bakanı Nihat Ergün, yıl sonunda küçülme rakamının yüzde 4'ün üzerinde olacağını belirtti.

Ekonomide küçülme beklentisi yüzde 4

Fahri Sarrafoğlu/Dünya Bülteni

MÜSİAD'ın konuğu olan Sanayi ve Ticaret Bakanı Ergün, toplantı  sonrasında gazeteciler ve MÜSİAD üyesi işadamlarının sorularını yanıtladı.

Krizle birlikte bazı çevrelerin, 2009 yılının başında çift haneli küçülme beklentisiyle ilgili bir değerlendirme yapan Ergün, "Bunun böyle olmadığı görüldü. En yüksek tahmin yüzde 5.2 ile TÜSİAD'ın oldu. Ancak yüzde 4'ün üzerinde bir küçülme rakamı ile karşılaşacağımız bir gerçek" dedi.

Bu yılın ilk çeyreğindeki 13.8'lik küçülme rakamının ikinci dünya savaşına benzetilmesini eleştiren Bakan Ergün, "O zaman kullanılan barometreler aynı değildi. Yöntemler, kullanılan parametreler çok farklıydı. Ekonomideki 13.8'lik rakam bir hasar tespit raporudur. Ama bir hasar tespiti olduğu için tedbir almıştık" diye konuştu.

BANKALAR HALA TEDİRGİN  

Kredi Garanti Fonu ile ilgili bir soruya Bakan Ergün, KOSGEB ve Halk Bankası'nın kredi mekanizmasını artıracak çalışmaları olduğunu söyledi. Can suyu kredisinde, faizin tamamının KOSGEB tarafından karşılandığını hatırlatan Ergün, şöyle devam etti:  
"Bu çalışmaları belki de güçlendirerek sürdüreceğiz. KOSGEB'in bu yıl 300 milyon ise toplam bütçesi, belki önümüzdeki yıl 500 milyon olacaktır. Ama önemli olan normal mekanizmaların işlemesi. O da bankacılık sisteminin çözülmesi ve tedirginliği üstünden atması ile mümkün olur. Kredi garanti forunun açılması, tedirginliklerin önemli bülümümü ortadan kaldıracaktır. Piyasaya getireceği psikolojik etki belki 10 milyardan daha büyük olacaktır."  
TÜKETİCİ YASASI TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK  

MÜSİAD üyesi bir iş adamının, "2001'de bankalar kime kredi vereceğini bilmiyordu, şimdi bankalardan kredi alamıyoruz" sözleri üzerine Bakan Ergün, "2001'de kimlerin banka kuramayacağını da bilmiyorduk" karşılığını verdi.

Bakan Ergün, ayrıca Tüketici Yasası'nda geniş kapsamlı düzenlemelerin ise Ekim ayında ele alınacağını açıkladı. Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, e-musiad.com adresinden yayına verilen e-musiad portalının da açılışını yaptı. Toplantıya ayrıca, Müsiad üyesi işadamlarını asli ve yeni burjivazi olarak nitelendiren MÜSİAD Eski Başkanı Erol Yarar da katıldı

 
Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2009, 02:27
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35