banner39

Ekonomik krizin sebebi euro

Avrupa'nın en tepesindeki isim Avrupa'nın bugün yaşadığı mali sorunlardan Euro'yu sorumlu tuttu

Arşiv 14.06.2010, 12:09 14.06.2010, 12:09
Ekonomik krizin sebebi euro

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Dolar karşısında tamamen çökmemek için direnen Euro'ya en büyük eleştiri Avrupa'nın zirvesinden geldi. Financial Times'ın haberine göre Avrupa Birliği Başkanı Herman Van Rompuy, son yıllarda Euro'nun çok güçlü olmasının Euro bölgesinin bugün yaşadığı mali sorunların sebebi olduğunu söyledi.
Mali piyasaları da ekonomik sorunlara aşırı tepki göstermek ve söylentiler ve önyargılar"ın çok fazla etkisinde kalmakla eleştiren Van Rompuy, "Piyasalar ilk 10 yılda fazlasıyla rahattı ama şimdi en ufak bir olayda çok büyük tepki gösteriyorlar" dedi.

"GEÇEN AY PARÇALANMA NOKTASINA GELDİ"

"Yanlış giden şey bu yıl yaşanmadı. Yanlış giden şey Euro'nun tarihinin ilk 11 yılıydı. Bazı açılardan kendi başarımızın kurbanı olduk diyebiliriz. Euro düşük faizle çok güçlü bir para birimi haline geldi. Bir bakıma bir uyuşturucu oldu ancak altında yatan sorunları göremedik" diyen Van Rompuy, 16 ülkelik Euro bölgesinin geçen ay parçalanma noktasına geldiğini ancak Avrupalı liderlerin bugün ilerleyebilmek için halkların hoşuna gitmeyecek ancak gerekli ekonomik reformları uygulamak zorunda olduklarının farkına vardıklarını söyledi.
 
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?