banner39

Ekvador'da tebliği İnkaların torunları yapıyor-FOTO

İspanyolların büyük kıyıma gittikleri İnka topraklarında, imparator Atahualpa'nın torunları, yerli halka İslam'ı anlatıyor.

Arşiv 25.03.2010, 19:03 26.03.2010, 11:07
Ekvador'da tebliği  İnkaların torunları yapıyor-FOTO

Yusuf Ziya Gökçek-Dünya Bülteni

Latin Amerika’nın diğer ülkeleri gibi Katolik nüfusun yoğun olduğu Ekvador’da bir grup Müslüman samimi gayretleriyle tebliğ çalışmalarını yürütüyor.

Daha önceleri Güneş’i tanrı kabul eden Inka medeniyetinin torunları Atahualpa adlı hükümdarlarının İspanyol Hristiyanları kendilerine özgü misafirperverlikleriyle ağırlayan daha sonra İspanyol Katoliklerinin yağma ve yıkımıyla Hristiyanlığa cebren geçirildiler.

ekvator2.jpg

İngiliz The Guardian’dan Samia Rahman, The Centro Islamico del Ecuador ( Ekvator İslam Merkezi) çevresinde biraraya gelen Afika, Asya, Osmanlı zamanında Bilad-i Şam’dan (Lübnan, Filistin ve Suriye) bu ülkeye gelen ve aralarına yeni Müslüman olan kişilerin de katıldığı tebliğ çalışmalarını aktardı.

ekvator1.jpg

1994’te yılında ülkede bulunan Müslümanların kendi emekleri ve heyecanlarıyla  kurdukları Ekvator İslam Merkezi’nde kenar mahallelerde ve kentlerde yerli halkı İslam’a davet ediyor.

Ekvator İslam Merkezi’nin çalışmaları kısa süre içinde meyvelerini vererek, birçok Ekvador yerlisinin şehadetine vesile olmuş. 3 sene önce Müslüman olan Maria Fernanda Novilla, ailesinin 11 Eylül hayaletinden dolayı İslam’a geçişinin kolay olmadığını ama ailesinin İslam’a karşo önyargısının sabırlı diyaloglar sonrasında kırıldığını ifade ediyor.

ekvator4.jpg

(Quito'daki İslam Merkezi)

EKVADOR’DA İKİNCİ KUŞAK MÜSLÜMANLAR

Fransisco Carrera, Ekvator Müslümanlarının ikinci neslinin artık oluşmaya başladığının en önemli emaresi. Babası Yahya Squillo’dan sonra Ekvador Müslümanlarının ikinci kuşağını oluşturan Fransisco Carrera, başörtüsüyle Ekvador’da eğitim kurumlarında rahatlıkla eğitim aldığını birçok öğrenci arkadaşının İslam’la ilgili sorularına muhatap olduğunu, onlara İslam’ı anlatmaya çalıştığını söylüyor.

ekvator6.jpg

Ramazan aylarında kalabalık iftarlar yaptığını söyleyen İmam Yahya Suquillo, Müslüman olmayan kimseleri de sofralarına buyur ettiklerini belirterek, bölge halkının zihninde güzel bir konuma sahip olduklarını vurguluyor.

ekvator5.jpg

EKVADOR’UN İLK HACISI

Başkent Quito’da kurulan merkez yeni Müslümanlarla genişlerken kurumun başkanı Şeyh Yahya Juan Suquillo ülke basınına verdiği röportajda, Peru’da yoksul bir ailede büyüdüğünü, üniversite eğitimi almak için gittiği Michigan’da İslam’la müşerref olduğunu söylüyor.

ekvator7.20100325190222.jpg

(Yahya Juan Suquillo)

Michigan’da Arap öğrencilerle münasebetini geliştiren Yahya Juan Suquillo, Arapça ve İspanyolca kelimeler arasındaki benzerliğin kendisini şaşırttığını ilk önce Arapça’ya sonra Kur’an’a ilgi duyarak  Müslüman olma yolunda kapıyı araladığının altını çiziyor. Daha sonra Cidde Üniversitesi’nde İslami ilimler öğrendiğini ardından Ekvador’a gelerek Ekvator İslam Merkezi’nde imamlık ve yöneticilik yaptığını belirtiyor.

ekvator8.jpg

Ekvador’da Müslümanların sayısı 1000 civarında olup, Müslümanlar ülkenin başkenti Quito ve Guayaquil’de yaşıyor.
 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?