banner15

El-Aksâ için 'acil koruma' çağrısı

Filistin başkadısı Teysir Et-Temimi, İsrail'in yıkım planlarına karşı koymak için Filistinliler’i yarın Mescid-i Aksa’ya davet etti.

El-Aksâ için 'acil koruma' çağrısı

Dünya Bülteni / İmran Libad – Gazze

 

Filistin başkadısı Teysir Et-Temimi, İsrail’in Mescid-i Aksa’nın Batı surlarından bir bölümünü yıkma planlarına karşı koymak için Filistinliler’i yarın Mescid-i Aksa’ya davet etti.

 

Teysir Et-Temimi, yayınladığı bildiride, Filistin halkına seslenerek Mescid-i Aksa’yı İsrail’in planlarından ve yaklaşan tehlikeden korumak için Filistin’in her yerinden Mescid-i Aksa’ya gelmeye çağırdı.

 

İsrail Hükümeti, daha önce aldığı Mescid-i Aksa’yı El-Mağaribe kapısına bağlayan ve Mescid-i Aksa’nın bir parçası sayılan geçidi yıkma kararını uygulamaya hazırlanıyor.

 

Filisitn başkadısı Teysir et-Temimi, Filisitnliler’i Mescid-i Aksa’nın çevresinde ve altında yapılan kazılara, Kubbetu’s-Sahra Mescidi’nin yakınlarına Yahudi havrası inşa etme ve Mescd-i Aksa etrafında Yahudi yerleşim birimleri kurma girişimlerine karşı koymaya davet etti.

 

Et-Temimi, İslam Konferansı Örgütü ve Arap Birliği’ni de, Mescid-i Aksa’yı tehlikelerden ve kutsallığına zarar veren çalışmalardan kurtarmak için ciddi bir şekilde hareket etmeye çağırdı.

 

Uluslararası toplum ve kuruluşlardan Kudüs’te yaşananlara karşı sessiz kalmamalarını isteyen Et-Temimi, kutsal yerler ve ibadet mekanlarını savunma sorumluluğunu yerine getirmelerini ve İsrail Hükümeti’ne baskıda bulunmalarını talep etti.

 

Hamas ve El-Fetih hareketlerine de seslenen Teysir Et-Temimi, aralarındaki çatışmalara son vererek bu zor zamanda dikkatlerini Kudüs ve Mescid-i Aksa’ya yöneltmelerini istedi.

 

Mecid-i Aksa’ya girişler kapatıldı

 

Bu arada Müslümanlar’ın Mescid-i Aksa’da toplanarak protesto gösterisi yapmasından çekinen İsrail güçleri, bugün Mescid-i Aksa’ya giriş çıkışları kapattı.

 

İsrail polisi sözcüsü, yaşları 45’ten küçük olan Filistinliler’in Mescid-i Aksa’nın avlusuna girişinin yasaklandığını duyurdu.

 

Sözcü, yasağın kadınları kapsamadığını ve 45 yaş üzeri erkekler arasından da sadece İsrail makamlarının verdiği yeşil kimlik kartına sahip olanların Mescid-i Aksa’nın avlusuna girebileceğini söyledi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35