banner39

El-Aksâ savunması: 35 yaralı

İsrail polisinin Cuma namazı sonrası Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskına ve kazı çalışmalarına tepkiler sürüyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
El-Aksâ savunması: 35 yaralı

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

İsrail güvenlik güçlerinin dün Cuma namasından sonra Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının yankıları sürüyor.

 

Filistin kaynakları, İsrail polisinin ses ve göz yaşartıcı gaz bombası kullandığı çatışmalarda, 35 Filistinlinin yaralandığını, 20 Filistinlinin de gözaltına alındığını açıkladı.

 

İsrail polisinin baskınına Filistinlilerin taşlarla karşılık verdiği çatışmalarda, 10 kadar İsrail polisinin de yaralandığı bildirildi.

 

İsrail’in Mescid-i Aksa’yı tehdit eden kazı çalışmalarını ve El-Aksa baskınını kınamak için, Batı Yaka ve Gazze’de binlerce kişinin katıldığı gösteriler düzenlendi.

 

Amman, Şam, Kahire, Lahor, Novakşot ve İslam ülkelerinin bir çok kentinde yapılan gösterilerde de, İsrail’in Mescid-i Aksa çevresinde sürdürdüğü kazı ve yıkım çalışmaları protesto edildi.

 

Lahor’daki gösteriye katılan Pakistan Cemaat-i İslamiye lideri Kadı Hüseyin Ahmed, İslam Dünyası halklarının ve yöneticilerin Mescid-i Aksa’yı savunma sorumluluğu olduğunu vurguladı.

 

Ürdün’de muhalefet partileri ve sendikalar, İsrail’le ilişkilerin kesilmesini ve İsrail elçisinin ülkeden kovulmasını istedi.

 

İslam Konferansı Örgütü dönem başkanlığını yürüten Malezya, İsrail’i uyararak bu tür faaliyetlerin bölge barışını kökünden yıkabileceğini söyledi.

 

 

banner53
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?