banner39

El AL aşırı dincilerle anlaştı

İsrail'de, dinen çalışılması yasak olan Şabat'ta uçtuğu için, ülkenin aşırı dindarları tarafından boykot edilen El Al, sonunda dindarlarla uzlaştı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
El AL aşırı dincilerle anlaştı

El Al ve ülkenin Haredim adı verilen aşırı dindar gruplarının temsilcileri arasında, daha önceki benzeri gibi Şabat'ta yapılabilecek muhtemel uçuşlar konusunda görüş almak üzere, El Al tarafından bir haham atanmasını öngören anlaşmaya varıldı. Anlaşma taslağı, asıl olarak havayolunu, dinen çalışılmaması gereken, cuma günü güneşin batışıyla birlikte, cumartesi günü güneşin batışına kadar olan Şabat sürecinde uçmama taahhüdünü koruması yükümlülüğü altına sokuyor.

Daha önce olduğu gibi, El Al'ın Şabat'ta uçması gereken bir durum söz konusu olursa, atanacak haham, uçuşun gerekli olup olmadığına ilişkin izin verecek. Taraflar, uzlaşmaya rağmen, henüz krizin tam olarak çözülemediğini de dile getirdi. İsrail'deki aşırı dindarlar, El Al yolcularının yüzde 20-30 kadarını oluşturuyor.

İsrail basınında, aşırı dindar toplumun gayri resmi boykotunun tam olarak uygulanması durumunda, ulusal havayolu şirketinin yaklaşık 300 milyon dolarlık gelir kaybına uğrayacağının tahmin edildiği belirtildi.

AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?