banner15

El Anbar'da Sivil Katliamı

Amerikan "The Washington Post" gazetesi, geçen ay Irak’ın Anbar bölgesine "Çelik Perde" adlı askeri operasyon düzenleyen ABD ordusunun, saldırılarında direnişçilerden çok sivilleri hedef aldığını ortaya çıkardı.

El Anbar'da Sivil Katliamı

Amerikan “The Washington Post” gazetesi, geçtiğimiz ay düzenlenen “Çelik Perde” operasyonları çerçevesinde ABD jetlerinin direniş kamplar yakınındaki sivil yerleşim birimlerini de “yok ettiklerini” bildirdi. Washington Post’un haberinde, Fırat Nehri civarındaki “direniş kamplarına” hava saldırıları düzenleyen ABD ordusunun, bu saldırılarda yüzlerce Iraklının ölmesine ve binlercesinin yaralanmasına neden olduğu belirtildi. Bölge sakinleri, bazı ABD askeri yetkilileri, yerel yöneticiler ve hastahane yetkilileri tarafından da doğrulanan hava saldırıları sonucunda, “direnişçilerden çok Iraklı sivillerin canından olduğu” ve “bölgede tam anlamıyla bir sivil katliamı” yapıldığı belirtildi.

Sessizce ölüyorlar

Fırat Nehri yakınlarındaki Husaybe kasabasında görev yapan Dr. Zahid Ravi, “ABD saldırılarında, masum sivil Iraklılar sessizce ölüp gitti. Kimsenin, bölgedeki katliamdan haberi yok ve sivil ölümleri engellenemedi” dedi. 5 Kasım’da başlayan ve 17 gün devam eden ABD saldırısı “Çelik Perde”nin sadece ilk günlerinde, 97 sivil ve 38 direnişçinin katledildiğini belirten Ravi, “Bu ölümler, kayıtlarda yer almıyor. Kimse, bu masum insanların öldüğünden haberdar değil” diye konuştu. Husaybe’de büyük tıbbi sıkıntı yaşadıklarını ve bu sebeple kasaba okulunu hastahaneye dönüştürdüklerini de söyleyen Ravi, “4 doktor ve 1 hemşire elimizden geleni yaparak; yaralı Iraklılar’a yardım etmeye çalışıyoruz. Tek istediğimiz sesimizin duyulması ve herhangi uluslararası bir örgütün ya da ABD ordusunun kayıpları kabul etmesi” şeklinde konuştu.

ABD’nin iddiası

Fırat Nehri civarındaki tanıkların, yerel yöneticilerin ve doktorların bu açıklamalarına karşın ABD ordusu sivil ölümlere direnişçilerin neden olduğunu iddia etti. Saldırı sırasında, hayatını kaybeden Iraklılar’ın “tamamının Iraklı direnişçiler tarafından öldürüldüğünü” öne süren ABD ordusu, konuya ilişkin açıklamasında çelişkili ifadelere de yer verdi. Direnişin bölgedeki Iraklılar tarafından desteklendiğini ve direnişçilerin Iraklı siviller tarafından korunduğunu belirten ABD, diğer yandan ise Iraklı sivillerin direnişçiler tarafından öldürüldüğünü iddia ederek akıllarda soru işareti yarattı.
ABD saldırılarından şans eseri kurtulan Iraklılar ise “Direnişçiler, hava saldırıları başlamadan önce, bizi korumak için ellerinden geleni yaptılar. ABD jetlerinin vurmaya çalıştılar ve çatışmaların sivil bölgesi dışına taşınması için çaba sarfettiler. Fakat, ABD uçakları bombaları tepemize yağdırdı” diye konuştular.

Bu arada askeri uzmanlar, bölgedeki çatışma ve saldırı izlerinin sivillerin ABD tarafından öldürüldüğüne işaret ettiğini söylediler. ABD ordusu tutanaklarından edinilen bilgiler ışığında konuşan askeri uzmanlar, ABD ordusunun Irak’taki hava saldırılarının son bir ayda 25’ten 120’ye çıktığına dikkat çekerek, “Bu saldırıların büyük bir kısmı, Anbar’a yönelik yapılmış. Bu denli çok saldırıda, sivil ölümlerinin ABD’nin açıkladığı gibi az olmasının imkanı yok” diye konuştular.

Kaynak: Evrensel

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48