banner39

El Benna Kur'an okumayı bile bilmiyor

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
 El Benna Kur'an okumayı bile bilmiyor

Roger Garaudy, nadir entegrizm karşıtlarından birisi olarak tanımladığı ve sekter görüşleri ile bilinen Hasan el Benna'nın 13 yaş küçük kardeşi Cemal el Benna Amerikan basını tarafından da keşfedildi. Daha önce Arap dergileri tarafından sansasyon meraklarını tatmin etme çerçevesinde çarşaf çarşaf ve dizi halinde görüşleri kamuoyuna aktarılan Benna, İslam uzmanı olmadığı halde bu sahanın karşı konulamaz şovalyelerinden birisi olarak addediliyor. Bununla birlikte Fehmi Huveydi gibi yazarlar onun İslam uzmanı olmadığını ve fikirlerinin dikkate alınamayacağını belirtiyorlar. Washington Post, Cemal el Benna'nın değerlendirilmesinde Abdulmuti Beyumi gibi İslam uzmanlarına başvuruyor. Beyumi de Huveydi gibi Cemal el Benna'nın ilmi olarak yetersiz olduğunu ortaya koyuyor.
Gelişigüzel görüşler serdetmesinden sonra konuya açıklık getiren ünlü hukuk adamı ve İslam alimi Yusuf el Kardavi, 'Cemal el Benna, Kur'an okumaktan bile aciz zavallı birisi. Usul-u fıkıh gibi ilimlerde bir behresi yok. Bundan dolayı söyledikleri yok mesabesindedir' diyor.
Washington Post gazetesinin konuyla ilgili yazısı, kısaltılarak Radikal gazetesinde 'El-Benna ezber bozuyor' şeklinde sunuldu. Kuran hafızı olmasa da ciddi biçimde okuduğunu söyleyen El-Benna'nın "Kuran bir avuç insanın tekelinde değil" spotuyla takdim edilen yazısı şöyle devam ediyor :" ABD'nin reform baskısı altında tuttuğu Mısır, İslam'ın selefi yorumuyla Arap âlemini derinden etkilemiş olan Müslüman Kardeşler'in kurucusu Hasan el-Benna'nın küçük kardeşinin reformist çıkışlarını tartışıyor. 84 yaşındaki Cemal el-Benna, başörtüsünün Hz. Muhammed öncesi Arap geleneğinden geldiğini ve Kuran'ın emri olmadığını söyleyip 'İslam devleti' ve 'cihad' kavramlarını da tartışmaya açınca kıyamet koptu.
Kitapları 'kara listede'
El Benna'nın geleneksel İslam'a meydan okuyan kitapları, Sünni İslam'ın kıblesi sayılan El-Ezher Üniversitesi bünyesindeki İslam Araştırmaları Konseyi tarafından kara listeye alındı. Konsey, Şiilerde kabul gören muta nikâhını savunduğu için Benna'nın kitaplarının yasaklanmasını tavsiye ettiğini duyurdu. Konseye göre, çalışma ekonomisi profesörü olan yazar, bu konularda hüküm verecek kadar ehil olmadığı gibi ağabeyinin ismini de istismar ediyor. El-Benna ehil olmadığı eleştirisine, "Yazdıklarıma cevap verin. İslam düşünce özgürlüğüne ve değişime geçit verir. Reform açık bir beyni gerektirir" diyerek meydan okudu. El Benna, 1949'de gizli servisçe öldürülen ağabeyinin tutucu fikirleri hatırlatılınca, "O kitaplarını 50 yıl önce yazdı. Şimdi yaşasaydı bana hak verirdi" yanıtını verdi.
'Recm Kuran'da yok'
30 kitaba imza atmış olan El-Benna, 'Peçe' adlı kitabında, başörtüsü takmanın İslam'ın henüz doğmadığı dönemlerden bugüne gelen bir Arap kabile geleneği olduğunu savunuyor. El-Benna, böşürtüsünü İslam'ın emri sayan geleneksel düşüncenin temelini teşkil eden 'sünnet'in de (peygamberin söz ve eylemleri) sonraki dönemlerde ulema tarafından tahrif edildiğini, bu nedenle Müslümanların Kuran'ı esas alarak reforma gitmesi gerektiğini belirtiyor. Ortadoğu'ya hükmeden halifelere hizmet eden ve statükodan yana olan ulemanın dini Kuran'dan uzaklaştırdığının altını çizen El Benna, zina eden evlilere öngörülen ama kitapta yer almayan recm cezasını Kuran'dan sapmanın en çarpıcı örneği olarak aktarıyor.
Geleneksel öğretilerin 'emperyalist devletin emri altında üretildiğini' belirten el-Benna, "Kendi kurallarımızı Kuran temelinde yeniden yazmalıyız. Bazı kuralları hâlâ yaşatmanın gereği yok" diyor. El-Benna, 'İslam devleti' kavramının da Kuran'la çeliştiğini belirterek, "Diktatör ve kralların iktidarını meşrulaştırmak için kullandıkları eski İslami öğretiler Müslümanları itaatkâr kıldığı gibi kadınları da dışladı" görüşünde. El-Benna, 'cihad' kavramının da şiddeti haklı çıkarmak için kullanılan bir hale geldiğini ve Kuran'daki 'nefisle mücadele' anlamından uzaklaştırıldığını söylüyor.
İslam Araştırmaları Konseyi üyesi Abdulmuti Beyumi, Benna'nın fikirlerini tartışmak yerine, "Onun kültür ve eğitimi Kuran ve sünneti anlamasına yetmez. O bir İslam düşünürü değil. Ben dokuz yaşında Kuran hafızı olmuş bir kişiyim" diyerek meydan okudu. Benna ise buna Kuran'ın bir avuç insanın tekelinde olamayacağını belirterek yanıt verdi. Benna şiddete hedef olabileceği uyarıları için de gülümseyerek, "Şehit olmak güzel bir şey. Her ne ise, artık çok yaşlandım, ölüm zaten çok uzak değil' dedi. "

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?