banner15

El Beşir soykırımdan yargılanabilir

Savcıların itirazı kabul edildi, Sudan liderine soykırım suçlamasıyla dava açılması gündemde.

El Beşir soykırımdan yargılanabilir


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (UCM) temyiz yargıçları, Sudan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir'in soykırımla suçlanamayacağı şeklindeki kararı bozdu.

UCM geçen yıl el Beşir'in savaş suçu ve insanlığa karşı suçları içeren katliam, işkence, tecavüz gibi yedi ayrı eylemden yargılanmasına karar vermiş, tutuklama emri çıkarmıştı. Hakimler, soykırım suçlamaları için sunulan delillerin ise yetersiz olduğuna hükmetmişti. Buna gerekçe olarak Sudan hükümetinin Darfur'daki etnik grupları yok etme niyetinde olduğunun kanıtlanamayacağı görüşü sunuldu.

Kararı temyiz eden savcılar el Beşir'in soykırım suçlamasıyla yargılanmasını istiyor.

UCM temyiz yargıçlarından Finlandiyalı Erkki Kourula, önceki kararla delil niteliği teşkil edebilecek veriler için çıtanın fazla yüksek tutulduğunu savunarak, yargıçların bu suçlamaları da dosyaya dahil etmek üzere durumu gözden geçirmesini istedi.

El Beşir hakkında soykırım konusunda dava açılıp açılmayacağına duruşma hazırlıklarından sorumlu olan alt dairedeki yargıçlar karar verecek.

Görevde bulunduğu süre içinde hakkında tutuklama emri çıkarılan ilk lider olan Sudan lideri Beşir ise, mahkemeyi tanımadığını açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 03 Şubat 2010, 15:22
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48