banner39

El Beşir ve Tanrının Direniş Ordusu liderine sıkı takip

Uluslararası Ceza Mahkemesinin Başsavcısı, El Beşir ve Tanrının Direniş Ordusu lideri Kony'nin yakalanmasının an meselesi olduğunu iddia etti.

Arşiv 03.06.2010, 17:42 03.06.2010, 17:42
El Beşir ve Tanrının Direniş Ordusu liderine sıkı takip

Serhat Orakçı-Dünya Bülteni / Hartum


Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) Uganda’da devam eden gözden geçirme toplantısında konuşan Başsavcı Luis Moreno Ocampo iddialı konuştu. Haklarında tutuklama kararı bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer El Beşir ve Tanrının Direniş Ordusu (LRA) lideri Joseph Kony’nin yakalanması için çalıştıklarını belirten Ocampo, yakalanmalarının an meselesi olduğunu ileri sürdü.

Allafrica.com’un verdiği haberde, tutuklanmalarının an meselesi olduğunu belirten Başsavcı uygulayacakları plan hakkında titiz bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Bölgesel bir sorun haline gelen Tanrının Direniş Ordusunun 2.000 civarında insan öldürdüğünü ve 300.000 kişiyi yaşadıkları köy ve kasabalardan terketmeye zorladığını belirten Ocampo, dava sürecinin bekleyebileceğini ama kurbanların bekleyecek zamanı olmadığını söyledi.

2002 yılında kurulan Uluslarası Ceza Mahkemesinin ilk gözden geçirme toplantısının Uganda’da düzenlenmesi komşusu Sudan tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Üye ülkelerin ve Sivil Toplum Kuruluşlarının katıldığı toplantının 11 Hazirana kadar devam etmesi bekleniyor.
 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?