banner15

El Cezire Bush'un Peşini Bırakmıyor

El Cezire Televizyonu Genel Müdürü Veddah Ganfer bir heyet ile birlikte, İngiliz hükümetinin, ABD Başkanı Bush'un El Cezire'yi bombalamak istediği yönündeki iddiasını görüşmek için Londra'ya gitti. Blair ile görüşemeyen el-Cezire heyeti, konuyla

El Cezire Bush'un Peşini Bırakmıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katar'dan yayın yapan El Cezire televizyonu müdürü Veddah Ganfer, söz konusu iddialara ilişkin bilgi almak amacıyla Londra’ya gittiğini ve bu iddiaların, El Cezire, Arap dünyası ve medya için ciddi kaygı konusu olduğunu söyledi. Bir heyet ile birlikte Londra'ya giden Ganfer, insanların bu konuyla ilgili gerçeği bilmesi gerektiğini ve sorunun belirsiz açıklamalarla geçiştirilemeyeceğini belirtti. İngiltere Başbakanı Tony Blair ile görüşemeyen el Cezire heyeti, konuyla ilgili bir mektubu Blair'in yardımcısını iletti. “Bush’un El Cezire’yi bombalamak istediğinin doğru olduğunu düşündünüz mü?” sorusuna Ganfer, “Bu belgenin doğru ya da yanlış olduğunu öğreninceye kadar herhangi bir yargıda bulunmayacağız. Ancak biri Kabil ve biri Bağdat’ta iki kez saldırıya uğradığımızı söyleyebilirim. İki meslektaşımız öldü. Ayrıca biri İspanya'da diğeri de Guantanamo'da olmak üzere iki muhabirimiz tutuklu” yanıtını verdi. El Cezire'nin deneyimli Muhabiri Teysir Alluni İspanya'da geçtiğimiz aylara hapis cezasına çarptırılmış ve kameramanları Sami el-Hac ise ABD'nin Afganistan saldırısı sırasında tutuklanmış ve Guantanamo'ya götürülmüştü. İngiliz Daily Mirror Gazetesi, Bush’un Blair’e 16 Nisan 2004 tarihinde Beyaz Saray’da El Cezire’yi bombalamak istediğini söylediğini yazmıştı.

Fadlallah: ABD Başkanı Yargılansın

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Lübnan Hizbullah'ının manevi lideri Muhammed Hüseyin Fadlallah, ABD Başkanı George Bush'un uluslararası mahkemede yargılanmasını istedi. Arap dünyasındaki sivil toplum örgütleri, Arap Avukatlar Birliği, Arap Doktorlar Birliği ve İnsan Hakları Kuruluşları el-Cezire'ye destek verdi. Arap Gazeteciler Cemiyeti ve Arap dünyasının tanınmış yazarları Bush'un açıklamasının insan haklarına ve basın özgürlüğüne karşı olduğunu belirterek, ABD Başkanı Bush'ı kınayan bir bildiri yayımladılar.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48