El Cezire İngilizce yayına başladı

Afganistan ve Irak savaşı sırasında yaptığı yayınlarla dikkat çeken El Cezire İngilizce yayınına başladı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
El Cezire İngilizce yayına başladı
Katar televizyonu El Cezire, İngilizce yayınına başladı.  "El Cezire-İngilizce", yerel saatle 15.00'te (TSİ 14.00), kanalın başkent Doha'daki merkezinden ilk yayınını yaptı.

Ekranda beliren bir saatin ardından, aralarında 11 Eylül saldırıları ve Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yakalanışının da bulunduğu, geçen on yılın güncel olaylarından derlenen görüntüler aktarıldı.

Spikerin "Bugün 15 Kasım. Televizyon haberciliğinde yeni bir çağ" anonsunun ardından da Gazze, Sudan, İran ve Zimbabve'den görüntülere geçildi.

Kanal yönetimi, İngilizce yayınların Asya, Afrika ve Avrupa'da 80 milyon konutta izlenebileceğini açıklamıştı.

Kanal, Kuala Lumpur, Doha, Londra ve Washington merkezleri ile 'güneşi kovalayarak' 24 saat yayın yapmayı hedefliyor.

Ancak kanal 1 Ocak 2007'ye kadar yayınlarını günde sadece 12 saatle sınırlı tutacak. El Cezire yetkilileri, kablolu televizyon ve uydu anteni aracılığıyla 80 milyon izleyiciye ulaşmayı hedefliyor.

İngilizce deneme yayınları...

Kanal yetkilileri hedeflerini haberleri 'tüm açılardan ve tüm taraflardan' aktarmak olarak ifade ediyorlar.

Yüksek çözünürlüklü yayın yapacak olan El Cezire'nin aslında geçen yıl yayına geçmesi hedefleniyordu ancak teknik sorunların bunu geciktirdiği açıklandı.

İngilizce kanal için açılan 18 yeni bürosu, Arapça kanalınkilere eklenince 60'a yükselen televizyonda 500 kişilik bir ekip çalışacak.

Kanal, BBC'nin haber sunucusu Darren Jordon, işgal sırasında Bağdat'tan geçtiği haberlerle öne çıkan Rageh Omar ve yılların gazetecisi Sir David Frost gibi önde gelen BBC simaları ile CNN'den Riz Khan'ı kadrosuna kattı.

Katar Emiri'nin desteği ile Doha merkezli olarak kurulan televizyon Arapça yayına 10 yıl önce başlamıştı.

Afganistan'da düzenlenen saldırılar sırasında El Kaide örgütüne ait bant kayıtlarını, Irak'ta Amerikan askerlerinin ve tutsakların görüntülerini yayımlaması Washington yönetiminin tepkisini çekti.

Orta Doğu'daki en büyük başarısı ise hükümetlerle devlet televizyonlarının, bilgi üzerindeki tekelini kırması olarak görülüyor.

Ayrıca açık sözlü tavrı ve tabu olan konuları tartışma hevesi El Cezire'yi, bölgenin en popüler yayın kuruluşuna dönüştürmüştü.

El Cezire Net'in İngilizce yayınları da yenilenecek....

El Cezire aynı yaklaşımını dünya haberlerine de getirmek istediğini söylüyor. Ancak bu piyasada BBC ve CNN gibi kurumsallaşmış rakipleri var.

Yeni kanalın yayın siyasetinin 'kardeşi' ile ne kadar paralellik göstereceği de merak konusu. Zira iki kanal arasında görüş ayrılıkları olduğu yönünde haberler yayımlanmıştı.

El Cezire yetkililerinin kanalın tarafsız olarak algılanması için BBC'ninkine benzer yayın ilkeleri getirdiği, örneğin terörist gibi sözcüklerin kullanımına dikkat edileceği belirtiliyor.

Orta Doğu'da birçok kişi, El Cezire'nin İngilizce kanalının yayına başlamasından gurur duyacak. Zira ilk kez İngilizce bir kanal, Orta Doğu'dan yönetiliyor. Bunun da Arap Dünyası'nın sesini, küresel düzeyde duyurması umuluyor.

47 ülkeden gazeteci çalışacak

Katar Emiri'nden fon desteği alan kanal Sir David Frost, Rageh Omar ve BBC Spikeri Darren Jordon gibi ünlü isimlerle anlaşma yaptı. El Cezire bu girişimiyle Avrupa ve ABD medyasına alternatif saygın bir haber kanalı oluşturmayı planlıyor. 47 değişik ülkeden 250 gazetecinin çalışacağı kanal 5 milyon evde seyredilmeyi hedefliyor.

İşletme Direktörü Nigel Parsons farklı bir haber ajandası oluşturacaklarını belirterek, "Rakiplerimiz Saddam Hüseyin davasını yayımladıklarında Ortadoğu uzmanlarının tepkisini almak için Londra ve Washington'a geri döndüler. Bizim uzmanlarımız Arap ve zaten Ortadoğu'da bulunuyorlar" dedi.

Haberleri Doha'dan sunacak olan Jordon ise çok değişik ve çeşitli kültürlere sahip insanlarla çalışacak olmanın kendisini heyecanlandırdığını söyledi

Kaynak: BBC ve Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?