banner39

El Cezire İngiltere'ye hesap soruyor

El Cezire televizyonu, kanalın bombalanmaını isteyen eski İngiltere İçişleri Bakanı Blunkett'ten hesap soracak.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
El Cezire İngiltere'ye hesap soruyor

 "El Cezire" televizyonu, İngiltere eski İçişleri Bakanı David Blunkett'in Irak'ın 2003 yılında işgal edilmesi sırasında Britanya Başbakanı Tony Blair'den El Cezire'nin Bağdat'taki vericilerinin de bombalanması istediğine ilişkin sözleri hakkında Blair'den açıklama istedi.

Merkezi Katar'ın Doha kentinde bulunan ve Arap dünyasına uydudan seslenen El Cezire'nin Afganistan'ın başkenti Kabil'deki bürosu, 12 Kasım 2001'de; Bağdat'taki bürosu ise 10 Nisan 2003'te ABD güçlerince bombalanmıştı. Bağdat'taki saldırıda muhabir Tarık Eyyüp ölmüştü.

"Blunkett'ın konumu basın özgürlüğü için endişe verici"

"Bağdat'taki El Cezire bürosu Blunkett'ın bombalama tavsiyesi sadece iki hafta önce yapıldı. Endişe duyuyoruz" şeklinde bir açıklama yapan El Cezire, Blunkett'ın konumunu, sadece El Cezire için değil dünyadaki basın özgürlüğü durumu için tehlikeli olduğunu duyurdu.

El Cezire, Blunkett'in İngiltere'de yayın yapan Channel 4 kanalına yaptığı açıklamanın, onun ABD ve Britanya'nın El Cezire'nin Bağdat bürolarının tasarlanarak bombalandığına olan inancını da ortaya koyduğunu bildirdi. Katar merkezli kanal, hukukçularla görüştükten olası girişimler hakkında karar alacak.

"Savaşta propagandaya daha fazla izin veremezdik"

Blair'den açıklama istemeden önce haberi 12 Ekim'de duyuran kanalın yayın müdürü Ahmet El-Şeyh, "Bu açıklamalar, El Cezire'ye saldırının en üst düzeyde önceden tasarlandığını bir gün gösteren olan ve sayısı giderek artan kanıtlara bir yenisini daha ekledi" dedi. El-Şeyh, "Bizler terörizmden söz ediyoruz. Bu terörizmin saf halidir" diyerek de tepki gösterdi.

Channal 4'e yaptığı açıklamada El Cezire'nin "propaganda yaptığı için" hedef alınmasını savunduğunu söyleyen Blunkett, "Bu benim için üzüntü verici değildi çünkü ortada bir savaş vardı ve bir savaşta propagandanın daha fazla yer almasına izin veremezdiniz" dedi.

Blunkett, sözlerini şöyle sürdürüyor: "Daha önceki savaşlarda işgal ettiğiniz ülkenin topraklarındaki bir propaganda mekanizmasının varlığını size karşı olarak sürdürebileceğini hiç hesaba katmazdık."

Kaynak: BİANET

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?