banner15

El Cezire kameramanı Guantanamo'dan bırakıldı

Altı yıldır Guantanamo'da bulunan Sami el Hac artık serbest.

El Cezire kameramanı Guantanamo'dan bırakıldı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD'nin Guantanamo kampında, hakkında hiçbir suçlama olmadan 6 yıldır tutuklu bulunan El Cezire televizyonunun Sudanlı kameramanı Sami el Hac serbest bırakıldı.

El Hac sabah saatlerinde ABD hava kuvvetlerine ait bir uçakla, başkent Hartum'da Sudanlı yetkililere teslim edildi.

Havalimanında ailesi tarafından sevinç gözyaşlarıyla karşılanan El-Hac daha sonra sağlık kontrolünden geçirilmek üzere hastaneye götürüldü.

Katar merkezli El Cezire kanalı da, El Hac'la birlikte Guantanamo'dan salıverilen 2 Sudanlı tutuklunun aynı uçakla Hartum'a geldiğini duyurdu.

El-Hac'ı karşılamak için Hartum'a gelen El Cezire Genel Müdürü Vaddah Hanfar, Sudanlı kameramanın oldukça yorgun göründüğünü ve bir sedyeyle hastaneye götürüldüğünü bildirdi.

El Hac'ın hastanedeki görüntülerini yayınlayan El Cezire televizyonu, haber bültenlerinin büyük bir bölümünde kameramanın serbest bıraıklmasına yer verdi.

Televizyon, El Hac'ın, Taliban yönetimine karşı ABD hava harekatının başlamasından sonra Aralık ayında, Afganistan sınırı yakınlarında seyahat ederken, Pakistan istihbaratı tarafından gözaltına alındığını, 2002 yılı Ocak ayında ABD'li yetkililere teslim edildiğini bildirdi.

Haberde, El Hac'ın gözaltına alındığı sırada, Afganistan'da El Cezire için çalıştığını gösteren belge ve vizelere sahip olduğu ifade edildi.

ABD'li yetkililerin, hakkında hiçbir suçlama olmadığı halde El Hac'ı, 2002 yılı Haziran ayında Guantanamo'ya gönderdiği belirten haberde, Sudanlı kameramanın 2007 yılı Ocak ayından bu yana açlık grevinde olduğu ve zorla burnundan beslendiği kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı El Hac'ın serbest bırakılmasıyla ilgili bir açıklama yapmazken, Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Genel Sekreteri Robert Menard, "Sami El Hac, asla bu kadar uzun süre tutuklu bulunmamalıydı. ABD'li yetkililer, onun kriminal bir olayla herhangi bir şeklide bağlantılı olduğunu hiçbir zaman kanıtlayamadı. Yaşananlar, Guantanamo'daki kural tanımazlığın yeni bir örneğidir. Guantanamo mümkün olan en kısa sürede kapatılmalıdır" dedi.

Menard, Washington'da yaptığı açıklamada, El Hac'ın, bu süre zarfında 200 kez sorgulandığını ve işkenceye maruz kaldığını bildirdi.

El Hac'ın avukatı Clive Stafford-Smith ise, Sudanlı kameramanın bağırsaklarındaki hastalık nedeniyle 18 kilo verdiğini ayrıca tutuklu bulunduğu süre içinde paranoya belirtileri gösterdiğini söyledi.

11 Eylül 2001 saldırılarının ardından, Afganistan ve diğer ülkelerde ele geçirilen terör şüphelileri için kurulan Guantanamo üssünde hala 275 tutuklu bulunuyor. Üsde bugüne kadar 800 kişi tutuldu.

Güncelleme Tarihi: 02 Mayıs 2008, 11:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35