banner39

El Cezire: Ölenlerden 10'u Türk

İsrail ordusunun Mavi Marmara saldırısında, katledilenlerden 10'nun Türk olduğu iddia edildi.

Arşiv 31.05.2010, 10:27 31.05.2010, 11:01
El Cezire: Ölenlerden 10'u Türk

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

İsrail, Gazze'ye insani yardım malzemesi götüren gemilere saldırı düzenledi ve İsrail medyasına göre 16, İsrail hükümetine göre ise 10 kişi hayatını kaybetti.

El Cezire televizyonu ölenlerden 10'unun Türk vatandaşı olduğunu duyurdu. Bu iddia henüz doğrulanmadı. Ama saldırının Mavi Marmara gemisine yapılması ve bu gemide ağırlıklı olarak Türklerin bulunması bu iddiayı doğruluyor.

Gemide bulunan Kudüs muhafızı olarak da bilinen İslami Hareket lideri Raid Salah'ın ise ağır yaralandığı duyuruluyor. İsrail'in yaptığı askeri operasyonda yaralanan 100’e yakın dayanışmacı arasında Kudüs muhafızı ve 1948 yılında işgal edilmiş Filistin topraklarındaki İslamî Hareket’in lideri Şeyh Raid Salah da bulunuyordu. Şeyh Salah’ın aldığı yaranın ağır olduğu belirtiliyor.

Diğer taraftan Şeyh Salah’ın yaralandığını doğrulayan 1948 Yılındaki İslamî Hareket Başkan Yardımcısı Kemal El-Hatib, Şeyh Salah’ın bilinçli bir şekilde hedef alındığını belirterek, İsrail'in Şeyh’i katletmesinden endişe duyduklarını belirtti.

Filistin Başbakanı İsmail Heniyye, İsrail'in Gazze’ye insani yardım götüren Özgürlük Filosunu saldırıp 10’dan fazla insanı katletmesini ve 100’den fazla insanı yaralamasını sert bir şekilde kınayarak bu korsan eylemin İsrail'e ağır bedelinin olacağını söyledi.

 

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?