banner15

El Cezire Tunus'un diktatörlerini kızdırdı

El Cezire, Tunus'taki iktidarı eleştirince kralın hışmına uğradı.

El Cezire Tunus'un diktatörlerini kızdırdı

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

El Cezire televizyonu diktatör yönetimler tarafından sıklıkla eleştiri yağmuruna tutuluyor. El Cezire'nin Tunus yönetimi ile ilgili haberleri iktidarı rahatsız etti. El Cezire televizyonu Taliban türü devlet sistemlerini desteklemekle suçlanıyor.

Tunus medyası El Cezire kanalı ve Katar devletini eleştiri yağmuruna tuttu. El Cezire televizyonu modernliğe karşı olmak ve İslami aşırı radikal rejimleri desteklemekle suçlandı.

Bir özel televizyon kanalı tarafından başlatılan eleştiri Tunus yönetimine yakın yarı resmi yayın organlarına da kısa zamanda yansıdı. Aynı TV kanalı tarafından yayınlanan programdan farklı ülkelerden gazeteciler davet edildi. Programında El Cezire kanalının Müslüman Kardeşlerin uluslar arası örgütüne bağlı olduğu ve Taliban'ın devlet projesi gibi fundamentalist bir devlet sistemini teşvik ettiği söylendi.

Tunus 'Hades Gazetesi' ise El Cezire televizyonu'nun Katar'ın yönetimini elinde bulunduran aile tarafından kurulduğu, bu kanalda diğer Arap ülkeleri aleyhinde propaganda yapıldığını yazdı.

Tunus yönetimi Tunuslu muhalif El Munsıf El Merzugı'nın El Cezire kanalında Tunus halkını ayaklanmaya davet ettiği gerekçesiyle 2006 yılında Katar'daki büyükelçiliğini kapatmıştı. İki yıl sonra ilişkiler tekrar düzeldi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2009, 16:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35