El Cezire: Türkiye bölgenin süper gücü olma yolunda

El Cezire, Türkiye'nin "bir bölgesel süper güç" olma yolunda ilerlediği yorumunda bulundu.

El Cezire: Türkiye bölgenin süper gücü olma yolunda


El Cezire'nin internet sitesinde Fatma Naib imzasıyla yayımlanan yorumda, Türkiye'nin son yıllarda izlediği dış politika değerlendirildi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu politikanın güçlü mimarı olduğu kaydedilen yorumda, Davutoğlu'nun Türkiye'nin Orta Doğu'da gerçekten süper güç olabilecek potansiyele sahip olduğu görüşünü taşıdığı belirtildi.

Yorumda, Davutoğlu'nun, Türkiye'nin Araplar, İranlılar, Kürtler, Kafkasyalılar ve Orta Asya Türk cumhuriyetleriyle derin tarihi ve coğrafi bağlarının büyük imkanlar barındırdığını düşündüğü ifade edildi.

"Akdeniz-Karadeniz ülkesi, Asya-Avrupa arasında köprü, NATO ve İslam Konferansı Teşkilatı üyesi, Müslüman laik, demokrasiyle yönetilen, ekonomi ve siyasette istikrarlı, refah düzeyi gelişen ülke Türkiye" tanımı yapılan yorumda, Davutoğlu'nun giderek esnekleşen dünyada Türk devletinin imkanları ve öz güveniyle, içinde bulunduğu ittifakların değil, kendi çıkarları doğrultusunda önemli bir rol oynayabileceği düşüncesinde olduğu belirtildi.

Türkiye'nin ABD, İsrail, Suriye ve İran gibi ülkelerle en zor meseleleri konuşabildiği kaydedilen yorumda, Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerinin sürdüğü de hatırlatıldı.

Yorumda, Davutoğlu'nun girişimiyle Türkiye ile birçok ülke arasında vizelerin kaldırıldığına da işaret edildi.

Davutoğlu'nun "Dinamik barış yolunda başarılı bir Türkiye, hem kendisi ve bölgesi, hem de tüm dünyaya yararlı olacaktır" dediği ifade edilen yorumda, Türk Dışişleri Bakanının İslam ile Batı medeniyetlerinin aslında çatışmadığını düşündüğü, Anadolu'da 900-700 yıllık mazinin temel zemin olduğunu belirttiği kaydedildi.

Kaynak: AA

 

Güncelleme Tarihi: 13 Mayıs 2010, 18:47
banner53
YORUM EKLE

banner39